Hızlı Kilo Almak için Ne Yapmalıyım

Hızlı kilo almak istiyorsanız günlük alacağınız enerji miktarı harcadığınız enerji miktarından fazla olması gereklidir.

Yüksek kalorili besinler tüketerek ve çok fazla efor sarf etmeyerek hızlı bir şekilde kilo alınabilir. Yüksek kalorili besinler;

  • Kuru meyveler
  • Kuru yemişler
  • Fast Food tarzı beslenme
  • Yağ içerik bakımından yüksek besinler

Bu tarz besinler ile beslenirseniz çok çabuk kilo alabilirsiniz. Fakat sağlıklı mı diye soracak olursanız, pek sağlıklı olmadığını söyleyebilirim. Bu tarz bir beslenme hatta fast food odaklı beslenme bölgesel yağlanmaya neden olabilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için düzenli bir şekilde beslenmeniz ve sabır etmeniz şarttır.

Sanılanın aksine kilo almak kilo vermekten daha zor bir süreçtir. Fakat öğünlerinizin sıklığını arttırıp ve yukarıda bahsettiğim üzere öğün aralarında kuru meyveler, kuru yemişler ile beslenip hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Hızlı Kilo Almak için Diyet Nasıl Yapılır?

Hızlı bir şekilde kilo almak istiyorsanız günde 6 öğünden oluşan bir diyet programı yapmalısınız. Bu öğünler;

  • Kahvaltı,
  • Öğle Yemeği,
  • Akşam Yemeği,
  • Kuşluk ara öğünü,
  • İkindi ara öğünü,
  • Gece ara öğünüdür.

3 ana öğün 3 de ara öğün vardır. Burada mantık ne kadar sık yemek yenirse o kadar hızlı kilo alınacağıdır. Ara öğünlerde önemli olan enerjisi yüksek besinler ile beslenmektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken hacmi küçük besinler ile yani çerez gibi hem enerji bakımından yüksek hemde midede yer kaplamayacak besinler ile beslenilmesi gerekir. Çünkü 6 öğün olduğu için mideyi gereksiz yere doldurmamak gereklidir.

Kuşluk ara öğünüBir avuç kuru meyve ve kuru yemiş yenebilir.

İkindi Ara öğünüTatlı ve tatlı bisküviler yenebilir.

Gece ara öğünüKuru meyveler, kekler, çift kaşarlı tost yenebilir.

Kahvaltı da, öğle yemeği ve akşam yemeğinde ise mümkün olduğunca yüksek kalorili besinler ile beslenilmelidir.

Burada önemli olan nokta sanılanın aksine geceleri yemek yemek akşam yemeğinden sonra yemek yemek iyi bir kilo alma yöntemi değildir, zararlıdır. Bu yöntemle yine kilo alabilirsiniz fakat istenmeyen bir yağlanma vücutta görülecektir. Bu yağlanma vücudunuza eşit oranda dağılmaz, bölgesel yağlanma oluşur.

Kilo almak isteyenlerin sabır gösterip beslenme programlarına birebir uymalıdır. Bir gün diyet programına uyup ertesi gün uymazsanız kilo yine alacaksınız fakat yine istenmeyen şekilde bir bölgesel yağlanma oluşacaktır.

 

Hızlı Kilo Almak İsteyenler Kahvaltıda Neler Yemelidir

Hızlı kilo almak isteyenler öncelikle kahvaltıda besin değeri yüksek yemekleri tercih etmelidir. Peki bunlar nedir, peynir, yumurta gibi besin değeri yüksek hacim olarak da küçük yemekler tercih edilebilir. Bunların yanı hızlı kilo almak isteyenler mutlaka bu öğünde çay kahve yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelidirler. Çünkü çay ve kahveye göre taze sıkılmış meyve suları daha çok kalori içermektedir.

Sizlere bir diğer önerim ise bol bol ekmek ürünleri tüketmeniz, ekmeğin yanı sıra simit, poğaça gibi hamur işleri de tüketebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki görsele tıklayarak hızlı kilo almak isteyenler kahvaltıda neler yemelidir konusuna gidebilirsiniz.

 

Hızlı Kilo Almak İsteyenler Öğle Yemeğinde Neler Yemelidir

 

Hızlı kilo almak isteyenler çok sık olmasa da öğle yemeklerinde özellikle fast food tarzı gıdalar ile beslenebilirler. Fakat bu tarz beslenme bölgesel yağlanmaya yol açabildiği gibi aynı zamanda sağlıksızdır. Bu sebeple öğle yemeğinizde parça et tercih edebilirsiniz, fakat mutlaka yanında makarna ve pilav istemeyi unutmayınız.

Makarna, pilav tek başlarına enerji değeri yüksek gıdalar değillerdir fakat bunları soslarla yemek enerji değerini yükseltecektir. Bu yemeklerin yanında olmazsa olmaz ekmek yemeyi de ihmal etmiyoruz. Daha detaylı bilgi için aşağıda vermiş olduğum görsele tıklayarak kilo almak isteyenler öğle yemeğinde neler yemelidir konusuna gidebilirsiniz.

 

Hızlı Kilo Almak İsteyenler Akşam Yemeğinde Neler Yemelidir

Hızlı kilo almak isteyenler akşam yemeklerinde özellikle parça et yemelidir, bu et en az 150 gram büyüklüğüne sahip olmalıdır. Parça etin yanı sıra, sebzeli etli yemekler ve kuru baklagillerde tercih edilebilir.

Bir çok diyet listesinde çorba göremezsiniz, bunun sebebi ise çorbanın çok az enerji içermesi ve mideyi doldurarak tokluk hissi sağlamasıdır. Bu yüzden çorbayı pek tavsiye etmiyoruz fakat parça et yada kuru baklagillerin yanında kalori bakımından yüksek bir salata hızlı kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için bu konu hakkında geniş kapsamlı yazıma alttaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Hızlı Kilo Almak İsteyenler Ara Öğünlerde Neler Yemelidir

 

Hızlı kilo almak isteyenler ara öğünlerde hacmi küçük fakat besin değeri yüksek gıdalar tüketmelidirler. Bu çok önemlidir, çünkü bu sayede midenizi doldurmadan küçük besinlerle daha çok kalori almış olursunuz.

Bu besinler kuru meyveler, kuru yemişler olabilir. Ayrıca hamur işleri, kekler, pastalar da tercih edilebilir.

Ara öğünleri atlamaz iseniz hızlı kilo almak kaçınılmaz olacaktır. Hızlı kilo almak isteyenler ara öğünlerde neler yemeli ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen aşağıda vermiş olduğum görsele tıklayınız.

 

Uyumadan Önce Yediğimiz Yiyecekler Kilo Yapar Mı

Hızlı kilo almak konusunda yeterince bilgi verdik fakat en merak edilen konulardan bir tanesi uyumadan önce yediğimiz yiyeceklerin kilo aldırıp aldırmayacağı konusudur.

İlk olarak şunu söylemem gerekirse gece ara öğünü çok önemli bir öğündür. Bu saatlerde yiyeceğiniz doğru besinler hızlı kilo almak için birebirdir. Fakat bu besinleri seçerken çok dikkatli olmalısınız. Yatmadan önce yenileceği için bu besinleri kuru meyve, kuru yemiş, ballı süt, pekmezli süt gibi hem hafif hemde enerji bakımından yüksek besinler tercih etmelisiniz.

Fast food tarzı bir beslenme uykudan önce hem midenize dokunabilir, hem de bölgesel yağlanmaya yol açabilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için aşağıda vermiş olduğum görsele tıklayarak, daha geniş açıklamaya ulaşabilirsiniz.

Hızlı Kilo Almak Vücuda Ne gibi Zararlar Verir

Hızlı kilo almak hızlı kilo vermek kadar zararlıdır. Fakat bu zarar normal kilosunda olan ve hızlı bir şekilde kilo alan insanlar için geçerlidir. Eğer normalden daha düşük kiloya sahipseniz, yani zayıfsanız hızlı kilo almak size zarar vermeyecektir. Hızlı kilo almak için en önemli şart dengeli beslenmektir. Aceleci olup kilo aldıran haplar, whey tozları kullanabilirsiniz fakat en güzel yol 6 öğünlü dengeli beslenme şeklidir. Ayda 5 kilo almanız sağlığınız için önemlidir. Bir diğer önemli konu da alınan kiloların dengeli biçimde vücuda dağıtılmasıdır ki bu da dengeli beslenerek yavaş yavaş olur.

Hızlı kilo almak vücuda ne zararlar verir hakkında daha detaylı bilgi için altta vermiş olduğum görsele tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir