Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Yılların eskitemediği, her dönem popülerliğini yitirmeyen diyet olan dukan diyeti hakkında yazacağımız bu yazı diyete başlamak isteyenler için adeta bir kılavuz olacak. Bu diyet ülkemizde en çok bilinen diyetlerin başında geliyor, bende bu diyeti sizlere en ince ayrıntılarıyla birlikte sunmak istiyorum.

Dukan diyetinin nasıl ortaya çıktığını merak ettiğinizden eminim. Dukan diyetinin mimarı Fransız Doktor Pierre Dukan, o dönemde nöroloji alanında uzmanlık eğitimini sürdürürken obeziteden şikayetçi bir hasta ondan kendisini zayıflatmasını istemiştir.

Fakat o dönem diyetlerin çoğunda kırmızı et bulunmuyordu, bu hasta ise eti çok sevdiği için Dr. Pierre Dukan’dan vereceği diyette et olmasını rica etmiştir. Bu ricayı kırmayan Dukan ise hastasına protein ağırlıklı bir diyet hazırlayarak ezberleri bozmuştur.

Öyle ki obezite şikayeti ile gelen hasta dukan diyeti kullanarak ilk hafta 5 kilo vermiştir.

 

Dukan Diyeti Nedir

 

Dukan Diyeti Nedir
Dukan Diyeti Nedir

 

İlk olarak dukan diyeti nedir sorusuna cevap arayalım. Dukan diyeti genel manada protein ile beslenmeye dayalı bir diyettir, ilk olarak et yiyerek başlar ve kademeli olarak diğer besinler eklenerek devam eder.

Ancak şunu unutmayın bu diyette sadece protein ile beslenilmez, genelde bu yanlış bilinir, karbonhidrat da alınır fakat bu ihtiyacımız yulaf kepeğinden alınır.

Yulaf kepeği dukan diyetinde çok önemli bir yer tutar, çünkü yulaf kepeği uzun süre açlığınızı bastırır. Yulaf kepeğinin faydalarını ve özelliklerini yazının devamında anlatacağım.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır, bu aşamalardan ilki 1 hafta sürmektedir. İlk hafta bitiminde hızla kilo verdiğinizi gözlemleyeceksiniz.

Dukan diyeti nasıl yapılır kısmına geçmeden önce sizlerin motivasyonunuzu arttırmak için dukan diyeti yapanlar ve yorumları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Ancak öncelikle yazının tamamını okuma sabrı olmayanlar için bir özet geçelim.

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

 

İlk olarak bilginiz olması açısından çok kısa bir şekilde dukan diyet nasıl yapılır hakkında bilgi vermek istiyorum. Yazının sonuna doğru görsel ve anlatarak dukan diyeti listesi vereceğim ancak, kısa bir şekilde bu diyeti tanıtmak istiyorum.

Dukan diyeti kapsamlı bir diyettir, 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar;

 • Atak Evresi, bu aşama genelde 1 hafta sürer.
 • Seyir Evresi, diyete aşina olup devam ettiğiniz evredir.
 • Güçlendirme Evresi
 • Koruma evresi, diyetin son evresidir.

 

Dukan diyeti atak evresi bu diyetin olmazsa olmazıdır. Atak evresi çok önemlidir, diyetin başlangıcında 2-5 kilo arası kilo verirsiniz.

Bazı test siteleri var atak evresini kaç gün yapmanız gerektiğini çıkarıyor bence bunlara itibar etmeyiniz, siz bu evreyi en az 5 gün yapınız çünkü en hızlı kilo verilen evre atak evresidir.

Protein odaklı bir diyet olduğunu söylemiştim, yulaf kepeğinden de karbonhidrat aldığınızı daha önce söylemiştim. Bunlara ilave bazı sebzeler de olacaktır.

Meyve konusuna gelince, yine meyvelerde de seçici davranmamız gerekiyor. Çok şekerli meyveleri diyet süresince yemiyoruz. Bunlara örnek verecek olursak;

 • kavun,
 • üzüm,
 • muz gibi

şekerli meyveleri tüketmiyoruz. Bunlar yerine;

 • elma,
 • portakal,
 • mandalina

gibi şeker oranı düşük meyveler tercih ediyoruz. Birde kuru yemiş kısmı var ara öğünlerde badem, fındık, leblebi, kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru yemiş ve meyveleri tüketebiliriz. Tüm bunlar dengeli beslenme de önemli olduğu için bu besinleri tüketmek çok önemlidir.

Önceden bahsettiğim gibi dukan diyeti yapanlar ve yorumlarına değineceğim ilk olarak daha sonra bu evreleri teker teker anlatacağım.

 

Dukan Diyeti Atak Aşaması: İlk Aşama

 

Bu aşamanın önemini belirtmek zorundayım, diyete başlayanlar ilk olarak atak aşamasında sonuç alırlar, bu aşama sizi motive edicidir. Genelde 3-5 kilo arasında bir kiloyu 1 hafta da verirsiniz.

Arkadaşlar bazı test siteleri var atak aşamasını 2-3 gün çıkarıyor bana göre bu aşamayı en az 5 gün yapın. Çünkü en hızlı sonucu veren aşama dukan diyeti atak aşamasıdır.

Bu aşama kilo kaybını sağlayan protein ağırlıklı bir aşamadır.

 • Sabah kahvaltısında yumurta yenebilir. Öğle yemeğinde ise balık akşam yemeğinde de biftek yenebilir, fakat bu besinleri keyfinize göre farklı protein kaynakları ile de değiştirebilirsiniz.
 • Bu yemekleri hazırlarken tuz kullanmayınız, tuz bu diyette önerilmiyor.
 • Pişirme önerisi de ızgara yada fırında olacak şekildedir, fakat mecbur kalırsanız farklı bir şekilde de pişirebilirsiniz.

Şimdi bu öğünlerde bahsettiğim gıdaların yerine yiyebileceğiniz gıdaları yazacağım.

Bu gıdaların yerine yağsız jambon, midye gibi deniz ürünleri, hindi eti, yağsız peynir ve süt, yağsız tavuk yenilebilir. Bu öğünlerinizi baharatlar ile lezzetlendirebilirsiniz.

Bu baharatlar ise şekersiz ketçap, hardal, soya sosu, limon, sarımsak ve baharatlardır. Önceden belirttiğim üzere sindirimi kolaylaştırması açısından her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği yiyebilirsiniz.

Dukan diyeti sıvı tüketmeden pek bir işe yaramaz, protein ağırlıklı beslendiğiniz için düzenli sıvı tüketimi şarttır.

Günde en az 2 litre su içmelisiniz, bunun yanı sıra şeker kullanmadan çay, kahve, bitki çayları içebilirsiniz.

 

Dukan Diyeti Seyir Aşaması: İkinci Aşama

 

İkinci Aşama Dukan Diyeti Seyir Aşaması
İkinci Aşama Dukan Diyeti Seyir Aşaması

 

İlk aşama olan atak aşamasında sırf protein ile beslendik, bu aşamada ise diyete sebzelerde dahil olacak. Bu aşamada bazı günler sadece protein yiyeceksiniz, bazı günler de ise sebze, protein karışık besleneceksiniz.

Arkadaşlar en çok hata yapılan konu dukan diyeti testi yaparak bu aşamayı belirleyenler oluyor. Seyir aşaması kişinin hedeflediği kiloya göre değişir doğru ama bu sitelerde ki dukan diyeti testi saçma sonuçlar verebiliyor.

Seyir aşamasında kitapta ki bilgilere göre hareket edecek olursak her kilo başına 6 gün olarak hesaplanır. Yani siz 10 kiloya yakın kilo vermek için dukan diyeti seyir aşaması sizin için yaklaşık 2 ay olacaktır, bu şekilde hesap yapabilirsiniz.

Şimdi seyir aşamasında eklenen sebzelere örnekler verelim. Bu aşamada diyete eklenen sebzeler;

 • kuşkonmaz,
 • brokoli,
 • havuç,
 • lahana,
 • salatalık,
 • patlıcan,
 • Brüksel lahanası,
 • enginar ve pancardır.

 

Bana göre bu aşama diyetin en zor aşamasıdır. Genelde bir çok kişi diyeti bu aşamada noktalar. Dukan diyeti yapanlar ve yorumları kısmına göz atabilirsiniz.

Bu aşama zor geldiği için ve daha az kilo verdirdiği için, atak aşamasına geri dönenler olmuş daha sonra tekrar seyir aşamasına girmişler. Birde önemli bir konu bu aşama da günde en az yarım saatlik bir tempolu yürüyüş kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır.

 

Dukan Diyeti Güçlendirme Aşaması: Üçüncü Aşama

 

Bu aşama seyir aşamasına göre biraz daha kolay, çünkü artık diyet tabiri caizse normale dönüyor. Bu aşamada sebze, et yanında bazı meyveleri ve yağsız peynir, 2 dilim tam buğday ekmeği dahil oluyor.

Bu aşamada diyet hafifliyor haftada 1-2 gün karbonhidrat tüketebiliyorsunuz, en güzeli de haftada 2 gün ödül olarak istediğiniz şeyi yiyebiliyorsunuz. Güçlendirme aşamasını kadar yapacağınız size bağlı fakat irade önemli çok fazla ipin ucunu kaçırmamak gerekiyor.

Bu aşama mantık olarak verilen kiloları sağlamlaştırma yani kalıcı olmasını sağlama aşamasıdır. Seyir ve atak aşamasında verdiğiniz her kilo için bu aşamada 10 gün kalıyorsunuz. Örnek verecek olursak tüm bu süreci 10 kilo vererek kapattınız, bu aşamada 100 gün kalmanız gerekiyor.

Dukan diyeti güçlendirme aşamasında haftanın bir gününde tıpkı atak evresi gibi sadece protein ile besleniyorsunuz. Ödül günlerinizden sonra muhakkak bir gün diyete dönüyorsunuz, yani 2 ödül gününüzü peş peşe yapamıyorsunuz. Birde ödül yemeğinizde sadece bir ödül seçebiliyorsunuz, ikinci ödül kesinlikle yasak.

 

Dukan Diyeti İstikrar Aşaması: Son Aşama

 

Bu aşamada bu diyeti istikrarlı bir şekilde hayatınıza dahil etmeyi amaçlamaktadır. Bu aşamada canınızın istediği şeyleri tüketebilirsiniz fakat tek bir kural var haftanın seçtiğiniz bir günü sadece protein ile besleniyorsunuz.

Atak aşamasında hızla kilo verdik, seyir aşaması gibi zorluğu aştık, güçlendirme aşamasında ise verdiğimiz kiloları koruduk. Bu son aşama olan istikrar aşamasında ise bu diyette yaptığımız beslenme alışkanlıklarımızı tüm hayatımıza uyarlamayı hedefliyoruz.

Haftada seçilen bir gün sadece protein ile besleneceğini söylemiştik, her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği yemeye özen gösteriyoruz.

En önemli tavsiye ise yapabiliyorsak her gün yarım saatlik düzenli yürüyüşler yapıyoruz.

 

Dukan Diyet Örnek Diyet Listesi 

Dukan diyeti liste halinde haftalık olarak vereceğim. Dukan diyet listesi değişkenlik gösterebilir, yani bu vereceğim programı keyfinize göre uygun besinlerle değiştirebilirsiniz.

Dukan diyet listesi görsel şeklinde vereceğim. Kahvaltı, ara öğün ve akşam yemeği şeklinde olacak. İlk olarak atak evresinin dukan diyet listesi hakkında görseller vereceğim, daha sonrasında ise seyir evresini diyet listesi görseli şeklinde vereceğim.

 

Dukan Diyeti Atak Evresi Örnek Kahvaltı Menüsü

 

Dukan Diyeti Atak Evresi Kahvaltı Menüsü
Dukan Diyeti Atak Evresi Kahvaltı Menüsü

 

Dukan Diyeti Atak Evresi Örnek Ara Öğün Menüsü

 

Dukan Diyeti Atak Evresi Örnek Ara Öğün Menüsü
Dukan Diyeti Atak Evresi Örnek Ara Öğün Menüsü

 

Dukan Diyeti Atak Evresi Örnek Öğle ve Akşam Yemeği Menüsü

 

Dukan Diyeti Atak Evresi Örnek öğle ve akşam
Dukan Diyeti Atak Evresi Örnek öğle ve akşam

 

Dukan Diyeti Saf Protein+Atak Günleri için Öğle ve Akşam 2
Dukan Diyeti Saf Protein+Atak Günleri için Öğle ve Akşam 2

 

Dukan Diyet Protein ve Sebze Günleri için Diyet Listesi 

 

Bu kısımda saf protein ve sebze alınan günler için bir örnek diyet listesi programı sunacağız.

 

Dukan Diyeti Protein ve Sebze Örnek Kahvaltı Menüsü

 

Dukan Diyeti Protein ve Sebze Örnek Kahvaltı Menüsü
Dukan Diyeti Protein ve Sebze Örnek Kahvaltı Menüsü

 

Dukan Diyeti Protein ve Sebze Ara Öğün Menüsü

 

Dukan Diyeti Protein ve Sebze Ara Öğün Menüsü
Dukan Diyeti Protein ve Sebze Ara Öğün Menüsü

 

Dukan Diyeti Protein ve Sebze Öğle ve Akşam Yemeği Menüsü

 

Dukan Diyeti Protein ve Sebze Öğle ve Akşam Yemeği Menüsü
Dukan Diyeti Protein ve Sebze Öğle ve Akşam Yemeği Menüsü

 

Dukan Diyeti Saf Protein+Atak Günleri için Öğle ve Akşam 2
Dukan Diyeti Saf Protein+Atak Günleri için Öğle ve Akşam 2

 

Dukan Diyet Testi

 

Dukan diyeti testi konusuna da değinmek istiyorum, çünkü son zamanlarda çok saçma testler türedi. Sizlere tavsiyelerim testleri kullanmayın kendiniz hesaplayın. Yani zaten her şey ortada, dukan diyeti testi sizi yanıltabilir.

Neden derseniz bazı testler atak aşamasını 2-3 gün çıkarıyor. Fakat zaten en çok kilo verdiren aşama atak aşamasıdır, yani bu aşamayı ne kadar uzatabilirseniz o kadar sizin için iyi olacak diye düşünüyorum.

Dukan diyeti atak aşamasını en fazla 7 gün yapabiliyorsunuz, o yüzden bence en az 5 gün bu aşamada kalın.

 

Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları

 

Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları
Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları

 

Her diyette olduğu gibi dukan diyeti de tamamen sağlıklı bir diyet diyemeyiz, çünkü yeme alışkanlıklarımızı tamamen değiştiren bir diyettir. Ne kadar dengeli beslenmeye çalışsak da yıllardır süre gelen yeme alışkanlıklarımızı belli aşamalarda değiştiriyoruz. İlk olarak dukan diyetinin faydalarını yazacağım daha sonra ise zararlarından bahsedeceğim.

 

 • Özellikle dukan diyeti atak aşamasında, diğer kalori hesabı ile yapılan diyetlerden daha hızlı sonuç alma şansınız vardır.
 • İlk hafta yaptığınız dukan diyeti atak aşaması sayesinde motivasyonunuz artar, diyetin zorluklarına karşı daha dirençli olursunuz.
 • En önemli kısmı protein ağırlıklı olduğu için yani yağ tüketimini azalttığı için sağlık açısından önemlidir.
 • Su ve bitki çayının çok tüketilmesi vücuttaki ödemin sökülmesinde önemlidir.
 • Özellikle et türü gıdaların yemenin sınırsız olması sebebiyle, diyeti bir nebze olsa da kolaylaştırmaktadır.
 • Yulaf kepeği sayesinde sindirim sisteminiz çalışır ve tokluk hissi sayesinde az yemek yersiniz.

 

Şimdi gelelim dukan diyetinin zararlarına, diyet seçiminde bu bölüm size fikir verecektir.

 

 • Çok katı kuralları vardır, bu sebeple çoğu kişi ikinci aşamada diyeti terk eder.
 • Güçlendirme aşaması bitirilmeden diyete son verilirse hızla kilo alınabilir.
 • İlk aşama olan atak evresinde sadece protein ile beslenildiği için, vücutta halsizlik hali ve ağız kokusu gözlenebilir.
 • Dukan diyeti Türk yemek mutfağına aykırıdır, o yüzden yemek seçmede güçlük çekilebilir.
 • Her zaman dengeli beslenmeden söz ediyoruz, dengeli beslenmeye dayanan bir diyet programı değildir.
 • Eğer yulaf kepeği tüketilmezse çok protein tüketildiği için kabızlık problemi ile karşılaşabilirsiniz.

 

Dukan Diyeti Listesi 1 Haftalık Hızlı Kilo Verdiren Ekspres Diyet

 

Dukan Diyeti Listesi 1 Haftalık Hızlı Kilo Verdiren Ekspres Diyet
Dukan Diyeti Listesi 1 Haftalık Hızlı Kilo Verdiren Ekspres Diyet

 

Arkadaşlar Dr. Pierre Dukan’ın son kitabında yayınladığı dukan ekspres diyeti ile 7 günde hızla sonuç almanız mümkün olmaktadır. Görüldüğü üzere dukan diyeti uzun ve sabır gerektiren bir diyettir. Sabrı olmayanlar için dukan ekspres diyetine başka bir yazımda geniş bir yer vereceğim, tüm detayları anlatacağım. Dukan ekspres diyeti ile sadece 7 günde 2 ila 5 kilo vermek mümkün oluyor.

 

Dukan Diyeti Yapanlar ve Yorumları

 

Dukan Diyeti Yapanlar ve Yorumları
Dukan Diyeti Yapanlar ve Yorumları

 

Bu kısımda dukan diyeti yapmış ve deneyimlerini aktaran kullanıcıların yorumlarını vereceğim. Daha sonra ise dukan diyeti nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğim. Dukan diyeti yapanlar ve yorumları gördükten sonra az çok fikir sahibi olabilirsiniz, bu yorumlara göre de diyet hakkında kararınızı verebilirsiniz.

 • Bu diyete başlayana kadar bir çok diyet yaptım, kilo verdiğim oldu ancak çok hızlı geri aldım. Dukan diyeti kitabı vardı 10 gün önce kitabı okudum ve çok motive oldum. Ardından eşimle alışverişe çıktık sadece dukan diyetine uygun besinler aldık. Şu anda uyguluyorum ben tatlıya çok düşkünüm fakat şu an keyifli gidiyor çok sıkıntı yaşamadım. Şimdilik ilk hafta içerisindeyim 1.3 kilo vermişim sanırım ödem gidiyor.
 • Ben seyir evresine geçtim 83 kilo ile başladım, seyir evresinin ilk haftasındayım şu an 3 kilo vermiş görünüyorum, bu bile iyi beni motive ediyor.
 • Nedense ilk evreden sonra kilo veremedim duraklama evresine girdim şu anda seyir evresinin 3. haftası içerisindeyim 3 kilo verebildim. Moralim bozuk fakat devam edeceğim kararlıyım.
 • Şu an da atak evresi ve seyir evresi dahil diyetin 3. haftasında bulunuyorum 5 kilo verebildim. Kilo verme problemim var diyebilirim, süreç çok yavaş gidiyor. Genelde spor da yapıyorum ancak su içmem de problem var, bu ara biraz hastalandığım için fazla kaçırmış olabilirim fakat 5 kilodan daha fazla düşemedim.
 • 23 eylülde başladım diyete, ilk gün tartıldığımda 80 kilo gösteriyordu, seyir evresinin kaçıncı haftasında olduğumu bilmiyorum. 15 kasımda tartıya çıktım 66 kilo geldim, şu an bırakmayı düşünmüyorum. Diyet konusunda zorlandığım zamanlar, kilo veremediğim zamanlar atak evresine geri dönüyorum. Motivasyonum kaybolunca kilo vermediğimi görürse diyeti bırakıp, 5 gün atak evresini tekrar yapıyorum.
 • Dukan diyetine başlayalı 2 hafta oldu, başlamadan önce 69.8 kiloydum şimdi 65.7 kiloyum. Hedefim 52 kilo olmak dukan diyeti yanında dezpack kullanmayı düşünüyorum, ikisi birlikte nasıl etki verir bilmiyorum.
 • Başlayalı 4 gün oldu 1.5 kilo verebildim, bilmiyorum benim vücudumdan dolayı mı ama yine de umutluyum.
 • 19 yaşındayım ben memnun kaldım, 69 kilo ile başladım diyete şimdi 66 kiloyum, 1 hafta da 3 kilo verdim. Şimdi seyir evresindeyim umarım bu hızla devam eder kilo vermem.
 • Dukan diyeti yıllar önce yaptım ve faydasını gördüm. Çok güzel kilo veriyordum bazı sebeplerden ötürü bıraktım yıllar sonra şimdi tekrar başladım 3. güne başladım. Atak evresi ile başladığım dukan diyeti ile 3,6 kilo verdim fakat bu sabah tartıldığımda 600 gram tekrar aldığımı gördüm neden oldu bilmiyorum.
 • Çok kararlılıkla başladım diyete 5 gün atak evresini yaptım, 5 gün seyir evresini yaptım. Şimdi güçlendirme evresini yeni tamamladım ona da 5 gün ayırdım, son bölüm olan koruma evresindeyim. Dukan diyetine başladıktan 2 hafta sonra 3 kilo verdim. Fakat diyete bağlı kalmadığım zamanlarda oldu 68 kilodan 65 kiloya düştüm, 50 kilo olana kadar devam edeceğim.
 • Geçen yaz başladım sadece 20 gün dayanabildim fakat 67 kiloydum, bitiminde 62-63 kiloya inmiştim. En sonunda diyete dayanamayıp bozmuştum, zorlandığım zamanlar oldu bu zamanlarda form bisküvisi yedim. Genel olarak yeşil çay ve su içtim, diyeti bıraktıktan sonra fast food tarzı ile beslendim fakat ilginçtir hiç kilo almadım.
 • 3. günü tamamladım çok şükür, başlarken 80 kiloydum şimdi 77.20 kiloyum, bu benim gibi birisi için çok iyi. En büyük sorunum yulaf kepeği yiyemiyorum, midem bulanıyor. Sütle yemeye çalışıyorum, yoğurtla da deniyorum fakat yulaf kepeği yerken çok zorlanıyorum.
 • Tam 6 aydır dukan diyeti yapıyorum 1.82 boyum var. Başladığımda 100 kiloydum şimdi ise 78 kiloyum, hedefim 38 beden olmak yani 8 kilo daha vermem gerekiyor. Benim sırrım ise akşamları çok bir şey yememem. Akşamları çok az yiyorum, hafif şeyler yemeye çalışıyorum ya da hiç yemiyorum. Hayatımdan makarna, pilav ve beyaz ekmek gibi yiyecekleri çıkardım. Kepek ekmeği de tost yaparak sabahları yiyorum, herkese kolay gelsin.
 • Ben dukan diyeti ile 18 kilo verdim ve 2 aylık bir zamanımı aldı. Fakat rehavete kapıldım bıraktım ve sonrasında fazlası ile geri aldım. Bazen gerekli enerjiyi toplayıp atak evresini 4-5 gün yapıyorum, güzel de kilo veriyorum. Fakat kitapta bu diyetin defalarca yapılamayacağı yazıyordu umarım bir şey olmaz.
 • Dukan diyeti bana göre Türk yemek kültürüne çok aykırı bir diyet, ben bıraktım. Çünkü çok param gidiyor, bir nevi zengin diyeti, peynir zeytin var evde yiyemiyorum, tarhana çorbası içemiyorum bu sebeple bıraktım.
 • Bende ritm bozukluğu problemi var bu yüzden dukan diyeti hakkında bir çok şey okudum çok araştırdım. En sonunda benim için uzun vadede sağlığa zararlı bir diyet olacağına karar verdim. Bu sebeple yulaf kepeğini tok kalmak için ve tuvalete daha rahat çıkabilmek için kullanmak istiyorum. Yediklerime çok dikkat eden birisiyim haftada 4-5 gün spor yapan birisiyim 10 günde bu şekilde 2 kilo verdim bu şekilde fakat yulaf kepeğini bir denemek istiyorum.
 • Ben çok diyetisyen gezdim, metobalic balance adı verilen bir diyete başladım. Bir doktor kontrolündeydi bu diyet ve oldukça yüksek bir meblağ verdim, sonuç olarak 6 ay devam ettim onca aç kalmama rağmen 6 kilo verebildim. Ondan önceki senelerde ise 3 farklı diyetisyene bir sürü para yedirdim. Şimdi ise dukan diyeti yapmaya karar verdim, ramazandan 3 hafta önce başladım. 3 hafta süresince 4 kilo verdim, Dr. Dukan ramazan ayında 3. evre olan güçlendirme diyeti uygulayabilirsiniz diyor. Ben seyir evresindeyken ramazan dolayısı ile güçlendirme evresine geçtim fakat kilo vermem durdu.
 • Bu sabah tartıya çıktım ve gözlerime inanamadım 11 günde 4 kilo vermişim. Hedefim 10 kilo vermekti, 6 kilo kaldı, motivasyonum arttı, bu şekilde devam edeceğim.
 • Görüldüğü gibi yorumların genelinde dukan diyeti geri dönümleri olumlu gözüküyor. Sadece verilen kilolar değişken gözüküyor fakat genel olarak şu kanıya varabiliriz, ilk aşama olan atak aşamasında genelde kilo veriliyor.

Kaynak;

Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir