Protein Tozu Hakkında Herşey

Protein tozu zararlı mıdır, ne işe yarar, protein tozu kimler kullanabilir, faydaları nelerdir konusunu ele alacağız. Bu makalemizde sizler protein tozları hakkında tam olarak bilgi sahibi yapmayı umuyoruz.

Protein Tozu Nedir

Protein tozu piyasa da protein supplementi olarak geçer. Protein tozları bir kaç tane besinin bileşiminden oluşur. Bunlar;

  • Süt proteini,
  • Yumurta proteini,
  • Soya proteini
  • Kazein maddesinden oluşur.

Protein tozları su yada süt ile karıştırılarak içilir. Protein tozları toz halinde satılmaktadır. Bunlar kakaolu, çilekli, vanilyalı gibi aromalı olarak satılsa da, sade olarak da satılmaktadır. Protein tozu kilo aldırır mı konusu için aşağıdaki linke tıklayınız!

Protein tozları genelde ağır antrenman yapan, vücut geliştiren sporcular tarafından tüketilmektedir. Genel olarak kuvvet, güç antrenmanı yapan sporculara önerilir. Bunun dışında protein takviyesi almak isteyen hastalar tarafından tüketilmesi pek tavsiye edilmez.

Protein tozlarının en çok tavsiye edileni kesilmiş sütün suyundan elde edilip toz haline getirilen çeşitleridir.

Protein Tozu Kullanmak Zararlı Mı

Protein tozları yada protein supplementi özellikle diyetlerinde protein içeren besin olmayan kişilere önerilmektedir. Protein tozları daha çok güç ve ağırlık antrenmanı yapan sporcular, antrenman arasında yada antrenman sonrasında kasın toparlanması için kas onarımı için kullanılmaktadır.

Bu sporlar dışında günlük yürüyüş yapan, dayanıklılık sporları ile uğraşan sporculara protein tozları önerilmez. Çünkü bu spor dallarında alınacak protein diyet ile desteklenebilir.

Protein tozlarının fazlası zarardır. Protein tozlarının normal dozda kullanılması gereklidir, ihtiyaca göre 1 yada 2 doz günlük olarak kullanılabilir. Eğer fazla kullanılması durumunda karaciğer fonksiyonları, böbrek fonksiyonları artacaktır, vücutta su kaybına bunun akabinde ise kalsiyum kaybına neden olacaktır. Bu da vücut için zararlıdır.

Bu sebeple ağırlık antrenmanı yapanlar da ve vejetaryenlerin protein tozları kullanması makbuldür. Bir de vücutta yaralanmalarda ve ameliyat gibi operasyonlarda vücudun kendini toparlayabilmesi için doktor tarafından tavsiye edilebilir.

Kimler Protein Tozu Kullanabilir

Günlük ihtiyaç duyulan proteini besinlerden karşılayamayan kişiler, yani doğal besinler ile günlük alması gereken proteini alamayan kişiler protein tozları kullanabilir. Peki bunlar kimdir.

  • Vejetaryenler
  • Ağırlık sporu ile ilgilenen kişiler
  • Dayanıklılık sporu yapanlar
  • Ameliyat sonrası hastalar

Bu kişiler günlük diyetlerinde, günlük alınması gereken proteini sağlayamıyorlarsa protein tozu kullanabilirler. Günlük tüketilen besinlerin ne kadar protein içerdikleri çok önemlidir, bu besinlerden yola çıkarak günlük alacakları proteini hesaplayabilirler. Günlük ihtiyaç duyulan protein bu besinlerden alınan besinlerin üzerindeyse, bu açığı kapatacak dozda protein tozu kullanılabilir.

Protein tozu günlük kullanımda yapılan spora ve alınması gereken protein miktarına göre, günlük beş doza kadar çıkabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta gereğinden fazla miktarda alınmamasıdır.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır

Protein tozları ağırlık antrenmanı yapan sporculara tavsiye edildiğini söylemiştik. Ağırlık antrenmanı yapan sporcular antrenman sonrasında yada arasında protein tozu kullanabilir. Antrenman sonrası ara öğünlerde kullanılacak protein tozu miktarı 1-2 doz olmalıdır. Eğer ana öğün olarak antrenman sonrası akşam yemeğine eklenecekse yine bir yada iki doz akşam yemeğine eklenilerek kullanılabilir.

Ana öğününüz çok yüksek proteinli bir besin ise protein tozlarına ihtiyaç yoktur. Fakat aldığınız diyetlerde günlük kalori sınırlaması varsa 1 yada 2 doz protein tozu yemeklere ilave edilebilir. Bu şekilde diyeti olanların günlük 5-6 doz protein tozu alması önerilir, fakat bu miktar diyete göre değişmektedir.

Protein tozunun ana öğünlere bölünerek tüketilmesi çok önemlidir. Günlük alınması gereken doz bir öğünde tüketilmesi tavsiye edilmez. Burada önemli olan aminoasitlerin kas dokusuna yavaş geçmesidir. Protein tozlarından maksimum fayda sağlanması için ana öğünlere günlük alınması gereken doz bölünerek tüketilmesi şarttır.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir

Öncelikle şunu söyleyelim protein tozları sadece faydalı bir ürün değildir, faydası da vardır zararı da vardır. Bu yüzden protein tozları herkese önerilmez. Protein tozları ağırlık sporu ile uğraşanlara tavsiye edilir. Bu sporla uğraşanların günlük protein ihtiyacı kilo başına 2 grama kadar çıkmaktadır. Kas büyütme ve kas onarımı için protein tozları kullanılmaktadır.

Protein tozları içerisinde bulunan aminoasitler, doğal yoldan alınan aminoasitler gibi direk kasa geçebilecek, kasa yararlılığı çok yüksek aminoasitler değillerdir. Protein tozunda bunlar saf halde bulunurlar, özellikle süt protein tozları yani whey proteini kasa geçebilecek, kasa girme oranı yüksek olan doğal bir proteindir. Bu protein özellikle yoğun kas antrenmanı yapan kişiler tarafından tercih edilebilir.

Kalori bakımından sınırlı diyetler de, yağ yakıcı diyetlerde proteini doğal besinlerden almak kalori miktarını arttırdığı için genelde protein tozları tercih edilmektedir.

Protein tozu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini ve kas onarımını sağlar.

Protein Tozu Ne İşe Yarar

Ağır antrenman yapan sporcularda kasların onarılmasını ve toparlanmasını desteklemek amaçlı kullanılan protein tozları, diyet programına göre alınmalıdır. Bu sporcuların günlük olarak kilo başına 1.3-2 kilogram arası protein ihtiyaçları vardır. Bunların bir kısmı besinlerden karşılanırken bir kısmı da protein tozu şeklinde alınmaktadır.

Protein tozları alırken aşırıya kaçılırsa karaciğer yorulur, vücutta enzimler yükselir, karaciğer yağlanması oluşur, böbrek yorulur ve su kaybı yaşanır.

Protein tozu temel protein kaynağı olarak değil proteini desteklemek amaçlı kullanılmalıdır. Eksik kalan protein hesaplanıp ona göre 1 yada 2 doz antrenmanlardan sonra kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir