Hindistan Cevizi Yağı Nerelerde Kullanılır

Hindistan cevizi yağı deri de çok kolay emilebilen bir yağdır. Cildin gözenekleri tarafından çok kolay bir şekilde emilmektedir, bu yüzden cildinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının diğer yağlara göre kokusu yok denecek kadar azdır.

Hindistan cevizi yağı pahalı bir yağdır, tropikal ülkeler bu yağın merkezi olduğu için tropikal iklimdeki ülkelerde çok ucuzdur, bu yüzden sıkça tercih edilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır ve Saklanır

Bir çok yağın aksine hindistan cevizi yağının erime noktası yüksektir. Yaklaşık 24-25 derece de eriyen hindistan cevizi yağı, bu sebeple oda sıcaklığında katıdır, sıcaklık arttıkça erimeye başlar. Genellikle katı formda bulunduğu için buzdolabında saklayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını saç bakımı için kullanacaksanız, şişede ki yağı güneş altında bekletin yada ılık suyun altına sokarak eritin. Bunların dışında kullanacağınız kadar yağı kavanozdan çıkarıp, ocakta ısıtabilirsiniz, fakat kesinlikle mikrodalga da pişirmeyin. Bu işlemlerin ardından yağı rahatlıkla saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı yemekler için çok güzel bir seçenektir. Hindistan cevizi yağını tereyağı ve zeytin yağına bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını geniş ağızlı kavanozlarda tutmaya özen gösterin ve mutlaka sıkı bir kapakla kapatın, bu yağı haşereler çok sever.

Hindistan cevizi yağı tadını sevmiyorum, ne yapabilirim? Hindistan cevizi yağının tadını sevmiyorsanız farklı tariflerde, yemeklerde bir deneyin. Fakat durum ciddi boyutlardaysa yani hindistan cevizi yağı kullanımı sonrasında mideniz bulanıyorsa, kendinizi yemeye zorlamayınız. Çünkü vücudunuzun bu yağa karşı alerjisi olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanım Alanları

Önceki makalemde sıkça bahsettiğim üzere hindistan cevizi yağı cilt bakımı için, yemek pişirmek için, zayıflamak için, saç bakımı için, sağlıklı bir şekilde beslenmek için kullanılmaktadır.

Daha önce elma sirkesinin mucizevi faydalarından bahsetmiştim, yağ olarak da sağlık açısından çok önemli olan ve hiçbir zararı olmayan hindistan cevizi yağı rahatlıkla tercih edilebilir. Hindistan cevizi yağının ayrıca çok yönlü olması bu yağı tercih etmemiz için en büyük sebep.

Yemek Pişirmek için Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı pişirme yağı olarak kullanılabileceğinden daha önce de bahsetmiştik. Hindistan cevizi yağı bitkisel yağlara çok iyi bir alternatiftir. Hindistan cevizi yağının en büyük özelliği yüksek sıcaklıklarda ısıtılsa bile oksitlenmesi çok yavaştır. Bu da bu yağın sağlıklı hale getiren etmenlerden biridir. Hindistan cevizi yağı içerisinde ki yağ asitlerinden daha önce bahsetmiştik bu yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendiren antimikrobiyal, antioksidan ve antifungal özelliklere sahiptir.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağı, eczane raflarında satılan yapay kimyasal cilt losyonlarına çok güzel bir alternatiftir. Bu losyonlara göre de daha uygun maliyetli olması ile ön plana çıkmaktadır.  Ayrıca düşük molekül yapısına sahip olan hindistan cevizi yağı cilde çok kolay nüfus etmektedir.

Hindistan cevizi yağının içinde bulunan kaprilik ve laurik yağ asitleri iltihaplanmayı azaltmaktadır, bu yüzden çürük olan bölgelere uygulanabilir.

Hindistan cevizi yağı egzama ve sedef hastalığını tedavi etmeye yardımcı olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca cildin sivilcelerden arındırılması içinde yüze sürülüp, yüz yıkanabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflamak için Nasıl Kullanılır

Hindistan cevizi yağı içerisinde orta zincirli trigliseridler bulunur, bunlar kalorilerin yakımını teşvik eder ve kilo vermenizi sağlar. Ayrıca bazı araştırmalar hindistan cevizi yağının açlığı bastırdığı, tok tuttuğunu öne sürüyor. Eğer diyetinize hindistan cevizi yağını da dahil etmek istiyorsanız, günde en az bir çorba kaşığı tüketmenizde fayda vardır.

Sabah içtiğiniz kahveye karıştırabilirsiniz, diyet salatalarınıza koyabilirsiniz, yada yaptığınız yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının kolestrol üzerinde çok etkili olduğu bilinmektedir. Hindistan cevizi yağı kalp hastalığını ve yüksek kan basıncını önlemeye yardımcı olmaktadır. Sindirime de çok faydası vardır, yüksek antioksidan içeriği sayesinde iltihapları önler.

Bu özellikleri göstermesi için dikkat etmeniz gereken alacağınız hindistan cevizi yağının rafine edilmemiş olmasıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Nerede Satılır

Hindistan cevizi yağı ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıyor. Watsons ve Gratis gibi firmalar bu yağı satışa sundu, bunların dışında aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Genenlde Lifeco ve Mecitefendi markaları tercih edilse de bir çok marka mevcut, aktarlarda ise kavanozda 250 ml şeklinde bulabilirsiniz.

İnternet mağazalarından da hindistan cevizi yağına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sizlere tavsiyem hindistan cevizi yağı markasını araştırıp öyle almanız, birde rafine edilmiş hindistan cevizi yağlarını almayın.

Ülkemize yeni giriş yaptığı için ve yeni ünlenmeye başladığı için diğer ülkelere kıyasla biraz daha pahalı satılıyor, sizler için derlediğim fiyat tablosunu vereceğim. Hindistan cevizi yağı fiyat konusunda çok değişkenlik gösteriyor.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağının açıklanan bir çok faydası bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağının sağlık faydalarını mini başlıklar hakkında inceleyelim.

Stres Hafifletme Özelliği: Hindistan cevizi yağının rahatlatıcı ve stres gidermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu yağı başa uygulayarak hafifçe masaj yapabilirsiniz. Bu zihinsel yorgunluğunu giderecektir, bu yağ stresten rahatlamanızı sağlayacaktır ve antioksidan özelliği bulunmaktadır.

Alzheimer: Dr.Newport tarafından yapılan araştırmaya göre, bu yağın alzheimer tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur. Fakat bu araştırma dışında alzheimer tedavisi için kesin net bulgular mevcut değildir.

Enerji arttırır: Bu yağ sporcular, vücut geliştiricileri, diyet yapanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının diğer yağlara oranla kalorisi daha azdır. Bu yağ kolayca enerjiye dönüştürülebilmesi sayesinde kalpte ve damarlarda yağlanmaya yol açmaz. Bu yağ genellikle sporcuların performanslarını arttırmaktadır.

Kemikler: Daha öncede söylediğimiz üzere, bu yağ vücudumuzda ki minerallerin emilimini arttırır. Kalsiyum ve magnezyumun emilimini kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden, orta yaş üzeri osteoporoza yatkın olan kadınlar için çok yararlı bir yağdır.

Diyabet:Hindistan cevizi yağının kanı kontrol etmeye ve insülin salgılanmasına etkisi vardır. Kanda ki glikozun etkin olarak kullanımını sağlar bu sayede diyabeti de önlemektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Bileşimi

Hindistan cevizi yağlarının %90’ı doymuş yağlardan oluşmaktadır. İçerisinde bulunan yağ asitlerini ve faydalarını inceleyeceğiz.

  • Doymuş Yağ Asitleri; Bunların çoğu orta trigliseridlerdir ve vücut sistemleri ile bütünleşiklerdir.
  • Laurik Asit; İçerisinde ki maddelerin %40’ından fazlası laurik asittir, bu yağın ana etken maddesidir. Bu asidi kaprilik asit, miristik asit ve palmitik asit takip eder. İnsan vücudu laurik asidi monolaurine dönüştürmektedir. Daha öncede bahsettiğimiz üzere laurik asit virüslere ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemine yardımcı olur.
  • Paprik Asit; Bu asit diğer bakteriler tarafından salgılanan enzimlerle reaksiyona girerek antimikrobiyal oluşturur. Bu ise bağışıklık sisteminizi destekleyicidir.
  • Paprilik asit, kaproik asit ve miristik asit; Bu asitler antimikrobik ve antifungal özellik bakımından zengindirler.
  • Vitaminler ve Mineraller: Hindistan cevizi yağının içerisinde E vitamini, K vitamini, demir ve mineraller bulunur.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir