HPV Enfeksiyonları ve HPV Tedavisi

HPV virüsünden daha önce geniş anlamda bahsetmiştik ve Hpv tedavisi konusuna giriş yapmıştık, bu yazımda daha detaylı bilgiler vereceğim. Hpv önleme, hpv virüsünden korunma, hpv tedavisi için hangi ilaçlar kullanılır gibi konulara detaya gireceğim. Bu makale ile bu konuya bir son vereceğim, HPV tedavisi ve Hpv nedir konularına yazı sonunda vereceğim link görsellerine tıklayarak ulaşmanız mümkündür.

İlk olarak bu virüsle birlikte gelen en büyük belirti genital siğillerin tedavisinden bahsetmek istiyorum.

Genital Siğiller

Genital siğiller, düşük riskli kanser grubunda olan Hpv virüslerinin vücuttaki belirtileridir. Erkeklerde ve kadınlarda görülebilir. Sadece genital bölgede değil vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir.

Genital Siğillerin Hpv Tedavisi

Her hpv versiyonunda olmasa da, bazen bağışıklık sisteminiz bu siğillerin oluşumunu önler , tedavi eder. Hpv tedavisi genital siğillere bazı reçetesiz ilaçlar ve reçeteli ilaçlar ile çözüm buluyor. Hpv tedavisi sürecinde reçetesiz salisilik asit içeren ilaçlar ile birlikte reçeteli satılan eczaneden alabileceğiniz ilaçlarda vardır. Bunlar;

  • Podofilin ( Siğil tedavisinde çok meşhurdur, reçete ile satılmaktadır. )
  • Imiquimod ( Aldara, Zyclara) : Bu krem bağışıklık sistemini siğillere karşı güçlendirir. Fakat bazen temizlenen siğiller geri gelebilir.
  • Podofiloks:  4 hafta kullanılan bir merhemdir. Tedavi süresi sonunda siğiller %90’a varan oranda kısmı vücuttan temizlenmektedir. Fakat bazen bu kaybolan siğiller tekrar gelebilir.
  • Trikloroasetikasit asit: Siğillerin yüzeyine konan kimyasal bir maddedir.
  • Verrutol

Fakat her durumda doktorunuz size ilaç tedavisi uygulamayacaktır. Bazı durumlarda doktorunuz cerrahi müdehale ile genital siğillere tedavi uygulayacaktır. Bu hpv tedavisi aşağıdaki isimleri içermektedir;

  • Kriyoterapi: Genital siğilleri ve genel siğilleri tedavi etmek için sıvı azotla uygulanan bir yöntemdir.
  • Elektrokoter: Siğilleri yakmak için elektrik akımına başvurulan yöntemdir.
  • Lazer tedavisi: Siğilleri yok etmek için lazere başvurulan tedavidir.
  • İnterferon enjeksiyonu: Çok maliyetli bir yöntem olduğu için çok tercih edilmez, nadiren kullanılır.
  • Cerrahi müdehaleler: Cerrahi olarak siğiller neşterle çıkarılır.

Hpv tedavisi doktorun tercihine göre değişecektir. İlaçla ve cerrahi müdehalelerden hangisinin size uygun olduğuna doktor karar verecektir. Küçük siğiller büyüklere göre daha çabuk vücuttan temizlenir. Nemli ciltler deki siğiller kuru ciltlere göre daha kolay temizlenir. Siğiller ve hücresel değişiklikler tedavi edilse de unutmayın ki hpv virüsü vücutta kalabilir ve başkalarına aktarılabilir. Hpv virüsünün tam anlamı ile bir tedavisi malesef yoktur.

Kadınlarda Hpv Testi

Kadınlar da daha önce ki makalemde basettiğim gibi pap testi ile Hpv virüsü teşhis edilebilmektedir. 25-64 yaş arası tüm kadınlarda servikal tarama yapılabilmektedir.

Erkeklerde Hpv Testi

Bir önceki makalemde de bahsettiğim üzere malesef erkeklerde Hpv virüsü teşhisi koymaya yönelik şu an için bir test bulunmamaktadır. Bu yüzden yüksek risk grubunda bulunan Hpv türlerini teşhis etmek çok zor olmaktadır.

HPV Tedavisi ve Kanser

Hpv virüsü kişiye bulaştıktan sonra kanserin gelişmesi yıllar, hatta on yıllar alabilir. Genital siğillere neden olan HPV türleri ile kansere neden olan Hpv türleri aynı değildir, bunu daha önceki hpv tedavisi makalelerimiz de açıklamıştık. Hpv virüsü taşıyan kişilerde virüsün hangi kanser neden olacağı bilinmez. Hpv tedavisi konusu için diğer makaleme de bakabilirsiniz.

HPV genelde servikste, vulva da, peniste, anüste kansere neden olsa da, dil altında ve bademciklerde de kansere sebep olabilir.

Hpv kanseri birden bire ortaya çıkabilir, vücutta kendini belli etmez bu yüzden kadınların serviks kanseri için her yıl düzenli olarak kanser taramasından geçmeleri tavsiye edilir. Serviks kanseri erken teşhiste tedavi edilebilmektedir.

HPV Virüsü’nden Korunma Yolları

HPV’nin sebep olduğu diğer kanserler için malesef kanser taraması yapılmamaktadır. Bu yüzden hpv aşısı vurulmakta fayda vardır. Hpv tedavisi olmayan bir hastalık olduğu için korunma çok önemlidir.

HPV Aşısı

Hpv tedavisi için en mühim konu hpv aşısıdır. 12-13 yaşlarında ki kız çocuklarına HPV’den korunmak için aşı yapılabilmektedir. Aşı genel olarak genital siğillere neden olan Hpv türlerine karşı koruyucu olmaktadır. Bir de bu aşının en büyük özelliği rahim ağzı kanserine karşı koruyucu olmasıdır.

Prezervatif Kullanma

HPV tedavisi olmayan bir hastalıktır, bu yüzden hpv ile mücadele de prezervatif kullanmak önemlidir. Eğer çok eşli bir yaşam tercih ettiyseniz, ilişki sırasında prezervatif kullanmanız sizi hpv virüsüne karşı koruyabilir. Hpv tedavisi olmayan ve erkeklerde test yoluyla dahi bulunamayan bir hastalıktır, bu yüzden erkeklerin daha çok dikkat etmesi gereklidir.

Hpv anüste, cinsel organı ve çevresinde bulunabilir. Bu bölgelerde cilt teması yoluyla geçmektedir.

Eğer Hpv virüsü kapmışsanız ve genital siğilleri tedavi edilmişse, bundan sonraki 3-6 aylık zaman diliminde korunmanız gereklidir. Bu şekilde başkalarının da Hpv virüsü kapmasını önlersiniz.

Hpv tedavisi ve hpv nedir konuları için aşağıdaki görsele tıklayarak o konulara gidebilirsiniz! Hpv tedavisi konusunda daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir