Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Su diyeti, sağlıklı yaşam dünyasında popüler olabilir, ancak buna ihtiyatla yaklaşılmalıdır. Kısa vadede kilo vermenize yardımcı olsa da su orucu, kilo vermek için sürdürülebilir bir yaklaşım değildir ve sizi belirli sağlık komplikasyonları için risk altına sokar.

Vücudu toksinlerden temizlemeyi, kilo vermeyi teşvik etmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi vaat eden birçok farklı oruç ve ” detoks diyeti ” vardır. Ancak su orucu da dahil olmak üzere bu diyetlerin aslında vücudu detoksifiye ettiğini ve kilo yönetimini desteklediğini kanıtlayacak çok az bilimsel kanıt var.

Tıbbi olarak denetlenen su orucu diyetlerinin bazı sınırlı potansiyel faydaları vardır, ancak çoğu uzman, özellikle evde denendiğinde potansiyel risklerin faydalarından çok daha fazla olduğu ve belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerin oruç tutmaması gerektiği konusunda hemfikirdir.

 

Doktor Hamit Çelik Su Diyeti Nasıl Yapılır

 

Doktor Hamit Çelik Su Diyeti Nasıl Yapılır
Doktor Hamit Çelik Su Diyeti Nasıl Yapılır

 

Su diyetinin bilimsel bir kanıtı yok. Doktorun hastasına uyguladığı bir tedavi protokolüdür. Kardiyoloji doktoru Hamit Çelik de yaklaşık 7000 hastada uyguladığı ve uygulama sonucunda hangi hastalıkların iyileştiğini ve olumlu sonuçlar aldığını tespit etmiştir.

Su orucu ile su diyetini karıştırmamak gerekir. Zira, su orucunda hastaya susadığı kadar su veriliyor. Onun dışında besin verilmiyor. Ancak su diyetinde suyun yanında besin takviyeleri veriliyor. Ayrıca bu diyet 30-60-90 veya 120 gün boyunca uzman kontrolünde yapılabiliyor.

Su diyetinin amacı vücuttaki toksin, artık ve ağır metallerin atılmasını sağlamaktır. Özellikle kronik ilaçlarla fayda görmemiş, yıllardır doktor doktor dolaşıp torba torba ilaç kullanıp bir türlü cevap almayan hastalara uygulanıyor.

Migren, baş ağrıları, horlama, alerjik astım, egzama, dermatit, sivilce, cilt lekeleri, geğirme, reflü, gastrit, karın şişkinliği, kabızlık, ishal, fibromiyalji (vücutta gezen ağrılar) hastalıklara iyi geliyor.

30 günlük su diyeti uygulayan bir kişi yaklaşık 20 kilo verebiliyor. Doktor Hamit Çelik su diyeti uygulamasında, hastalara suyun yanında tek bir besin veriyor. Böylece belli sürede bu diyeti uyguluyor.

Hamit Çelik obezite hastalarının da zayıflama konusunda su diyetinin yararlı olduğundan söz ediyor. Özellikle cerrahi operasyonla zayıflama yapıldığı zaman (mide botoksu, mide ameliyatı vb.) hastalar yaklaşık 1 yıl sonra tekrardan kilo almaya başlıyorlar. Ancak su diyetinde öyle değil. Su diyetinde 60 gün veya 90 gün yaptığın zaman bilinç, yememeyi öğretiyor. Ayrıca kilo aldıran besini veriyorsun, ondan nefret ediyor. Ve aç kalmayı vücut öğreniyor.

 

3 Günlük Su Diyeti Listesi

 

3 Günlük Su Diyeti Listesi
3 Günlük Su Diyeti Listesi

 

Size örnek bir su diyeti listesi hazırladım, bu listeyi sizde değiştirerek su diyetini rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Su Diyeti İlk Gün

 

 • Kahvaltı: Taze sıkılmış 2 bardak elma suyu
 • Ara öğün: 1 bardak papaya suyu
 • Öğle yemeği: 1 kase karpuz
 • Ara öğün: 1 tane taze sıkılmış portakal suyu ya da 1 bardak limonlu su
 • Akşam: 1 bardak su
 • Ara öğün: 1 tane elma, 2 bardak su

 

Su Diyeti İkinci Gün

 

 • Kahvaltı: 1 tane haşlanmış yumurta, 2 bardak su
 • Ara öğün: Bir su bardağı çiğ lahana salatası, 2 bardak su
 • Öğle yemeği: Çoban salatası, 1 bardak su
 • Ara öğün: 2 tane domates, 1 bardak su
 • Akşam: 1 bardak taze sıkılmış domates suyu
 • Ara öğün: 1 su bardağı pişmiş kabak, 2 bardak su

3 Günlük Su Diyeti Kaç Kilo Verdirir

 

3 günlük su diyetinde 1-3 kilo verilebilir. Ancak kişinin yaş, kilo, boy ve hastalıklarına göre bu sayıda değişiklik olabilir.

 

Su Diyeti Kaç Gün Yapılır?

 

Su Diyeti Kaç Gün Yapılır
Su Diyeti Kaç Gün Yapılır

 

Su oruçları tipik olarak 24 ila 72 saat sürer, ancak tıbbi olarak denetlenen su oruçları daha uzun sürebilir. Güvenliğiniz için tıbbi izin ve gözetim olmadan oruç tutmaya çalışmamalısınız.

İstenmeyen sonuçları önlemek için bu süre boyunca her şeyin sürekli tıbbi gözetim altında yapılması gerekir. Ne olursa olsun baş dönmesi, sersemlik veya bayılma gibi herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen oruç tutmayı bırakın.

 

Kaynak;

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir