Protein Tozu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Protein tozu, herhangi bir fitness planı ve diyetinin inanılmaz derecede önemli bir parçasıdır. Genellikle peynir altı suyu, soya veya kazein proteini eklenmiş bir toz takviyesidir. Toz, sallamak için su, süt veya başka bir sıvı ile karıştırılabilir.

Protein tozu, vücut geliştiricilerin yanı sıra birçok sporcu tarafından kuvvet antrenmanını yeniden inşa etmek ve / veya iyileşmek için kullanılır. Peynir altı suyu proteini çoğunlukla inek sütünden gelir, ancak peynir altı suyunu oluşturan parçalar, bağırsakta bulunan ve sağlığı korumak için önemli olan proteinler olan kazein ve laktoferrin içerir.

 

Protein Tozu Türleri Nelerdir?

Protein Tozu Türleri Nelerdir
Protein Tozu Türleri Nelerdir

 

Birkaç farklı protein tozu türü vardır;

Peynir altı suyu proteini: Ayrıca “peynir altı suyu proteini izolatı” olarak da adlandırılır, en yaygın protein tozu türüdür. Bozulmamış kazeinler ve laktoalbüminler dahil olmak üzere %100 saf süt ürünlerinden yapılmıştır. Peynir altı suyu proteini, peynir üretiminin bir yan ürünüdür ve hafif, kremsi bir tada sahiptir.

Kazein proteini: “Kazein protein izolatı” olarak da adlandırılır, kas iyileşmesi için mükemmel bir esansiyel amino asit kaynağıdır. Kazein sütün doğal bir bileşenidir ve inek sütündeki toplam proteinin yaklaşık %80’ini oluşturur; bu tip toz inek sütünden üretilir. Kazein midede bir jel oluşturur ve bu da ona popüler takma adını “jelatin hidrolizat” verir.

Soya proteini: Bu bitki bazlı kaynak, soya ısıtıldığında çoğu yok olan 160 kadar farklı proteolitik enzime sahiptir. Soya proteini, iyi bir lesitin ve yağ asitleri olan linoleik asit ve alfa-linolenik asit kaynağıdır.

Pirinç proteini: Soya gibi pirinç de bitki bazlı bir protein tozu kaynağıdır. Pirinç kepeğinden elde edilir ve yoğun bir şurup kıvamına sahiptir, bu da onu smoothie’lerde popüler kılar.

Bezelye proteini: Sarı bezelyeden elde edilen bezelye proteini, soya alerjisi olan kişiler ve veganlar için iyi bir alternatiftir. Kolayca sindirilebilir peptitler oluşturur, ancak bazı insanlarda migrene neden olabileceğine inanılan bir amino asit olan yüksek miktarda glutamik asit içermez.

Kenevir proteini: Bu bitki bazlı toz, protein ve omega yağ asitlerinin yanı sıra vitamin ve minerallerde yüksektir. Ayrıca vücudu detoksifiye etmeye ve kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabilen klorofil içerir.

Ne tür protein aldığınızı ve nasıl yapıldığını bilmek önemlidir. Bazı protein tozları, doğal amino asit formlarını denatüre eden ve emilmelerini zorlaştıran yüksek sıcaklıklarda işlenir. Ancak tüm proteinler eşit değildir; bazıları işlenme ve üretilme biçimleri nedeniyle diğerlerinden daha fazla biyolojik olarak kullanılabilir. Bir protein tozunun düşük veya yüksek sıcaklıklarda işlenip işlenmediğini ve nerede yapıldığını görmek için etiketi kontrol edin.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör, tozun ne ile güçlendirildiğidir. Bazı protein tozları sentetik vitaminler ve minerallerle yapılmıştır, bu nedenle bir protein tozu satın almadan önce etiketi okuduğunuzdan emin olun.

Anabolik beslenme glutamin, tipik olarak egzersizden önce alınan bir besin takviyesidir. Kas hücrelerinin oluşumuna yardımcı olarak, insülin duyarlılığını artırarak ve kas iyileşme oranını artırarak kas büyümesini artırır.

Glutamin: Vücutta en bol bulunan esansiyel olmayan amino asit. Glutamin takviyeleri aldığımızda, vücudumuzun egzersiz, yaralanma veya yaşlanma sırasında hasar gören dokuları yeniden inşa etmek için glutamin üretme yeteneğini teşvik ederiz. İnsan diyetindeki ana glutamin kaynağıdır. Bir çalışma, glutamin takviyelerinin kas ağrısı oranını %92 oranında azalttığını gösterdi.

Kas Büyümesi: Arttırılmış iyileşme: Egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında glutamin kullanımının iyileşme süresini artırmaya ve iskelet kası dokusunun büyümesini desteklemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kas kaybını ve yorgunluğu gidermenin en iyi yolu, yoğun bir egzersiz seansından hemen sonra glutamin almaktır.

Dayanıklılık: Kaslarla çalışmaya ek olarak, glutamin vücudunuzu anabolik bir durumda tutmaya yardımcı olmak için kritik öneme sahiptir (yağsız kas kütlesini artırma yeteneği). Egzersiz yoğunluğu arttıkça, kaslar enerji harcaması için proteini parçalamak için daha fazla miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Önemli bir amino asit olan glutamin, kas glikojeninin (enerjisinin) sağlanmasına yardımcı olmak için gereklidir.

Anabolik beslenme glutaminin, egzersizden sonra toparlanmayı hızlandırmaya ve gelişmiş bağışıklık fonksiyonu sağlamaya yardımcı olduğu klinik çalışmalarda klinik olarak kanıtlanmıştır. Kas büyümesi: Glutamin takviyesi, vücudun kas büyümesi olasılığını artıran protein sentezini destekleyen enzimleri artırır. Sporcular, doğal glutamin seviyelerini artırarak, iskelet kası oluşumuna yardımcı olabilir ve yoğun antrenman sırasında sıklıkla meydana gelen yağsız vücut kütlesindeki azalmaları önleyebilir. Geliştirilmiş iyileşme: Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında glutamin kullanımının iyileşme süresini artırmaya ve iskelet kası dokusunun büyümesini desteklemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir
Protein Tozunun Faydaları Nelerdir

Protein takviyeleri yüksek miktarda amino asit içerdiğinden vücut onu kolayca emebilir. Protein takviyeleri, egzersiz sırasında kas ağrısını ve şişmeyi azaltmak, kas onarımına ve optimal sağlığa yardımcı olmak için faydalıdır.

Protein tozu, yalnızca diyet yoluyla yeterince almıyorsanız, diyetinize daha fazla protein almanın mükemmel bir yoludur.

Protein tozunun, vücudun stresi ve küçük egzersizleri protein üzerinde katabolik bir etkiye sahip olmadan daha iyi idare etmesine yardımcı olarak kortizol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir, bu da başka bir faydadır.

Süt ürünleri veya omega-3 yağ asitleri gibi diğer besinlerle birleştirildiğinde, protein tozu da kemik yoğunluğunun oluşturulmasında rol oynayabilir. Protein takviyeleri ayrıca kasların güç ve kas kütlesinde daha iyi artışlar göstermesini sağlayabilir ve ayrıca kilo verme programlarına yardımcı olabilir.

Protein tozları yemek yerine tüketilebilir veya antrenman sonrası shake için su ile karıştırılabilir. Bazı insanlar yağsız kas kütlesini antrenmanla birlikte artırmaya yardımcı olmak için protein takviyeleri kullanırken, diğerleri protein tozunu yemek yerine kullanmayı tercih eder.

Bazı insanlar protein tozlarını büyük kutuların toplu fiyatlara sunulduğu büyük bir depodan satın alır. Tüm protein tozlarının içeriği aynı olsa da, her markanın, doğrudan büyük üreticilerden satın alanlar veya çevrimiçi satın alanlar için önemli olabilecek benzersiz pazarlama mesajları vardır.

Diğer insanlar, marketlerde veya sağlıklı gıda mağazalarında satılan protein tozlarını ve çubuklarını tercih edebilir. Ürün hattı ne kadar özelse (yemek ikameleri veya barlar gibi), bu ürünlerin kullanılması gereken belirli bir yol olması o kadar olasıdır.

Protein tozlarından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yolu kahvaltı, öğle veya akşam yemeklerinden 30 dakika önce büyük bir bardak su ile birlikte almaktır. Protein takviyelerinin düzenli kullanımı, antrenman sırasında kas büyümesine, yorgunluğa, toparlanmaya ve dayanıklılığa yardımcı olarak sporcular, vücut geliştiriciler ve genel fitness meraklıları için birçok fayda sağlayabilir.

Yorum yapın