Pilates Hakkında Herşey

Son zamanlarda ülkemizde pilates çok ünlü oldu. Bunda Ebru Şallı’nın etkisi olsa da, evde rahatlıkla yapılacak bir spor olmasından dolayı ve eşyalarının kolay bir şekilde bulunmasından dolayı kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Pilates eşyalarını netten toplu halde alabilirsiniz. 80-100 tl arası değişen pilates kitleri ve youtube da bulunan ebru şallının hazırladığı programlar ile evde tek başınıza bu sporu gerçekleştirmeniz mümkün. Bana sıkça sorulan sorulardan birisi Pilates yaparak kilo verilir mi, bu yazımı daha önceden yazmıştım buraya ekliyorum, merak edenler linke tıklayarak ulaşabilir.

Pilatese Nasıl Başlanır

pilatesin-faydaları
pilatesin-faydaları

Arkadaşlar Türkiye’de kendi başınıza yapabileceğiniz, evin dışına atmadan yapabileceğiniz bir spor arıyorsanız doğru yerdesiniz. Ev hanımlarına tavsiyem spor yapmak istiyorlarsa pilatese başlayabilirler. Neden derseniz toplam malzemesi 80-100 tl arası değişen pilatesin tüm aletlerini netten bulabilirler.

Ebru Şallı’nın netteki videolarını takip ederek hergün 30-60 dakika ayırarak bir spor yapabilirsiniz. Gayet etkili sonuçlar vermektedir.

Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir

Pilates yaparken eğer başlangıç seviyesinde iseniz bir uzman kontrolünde yada Ebru Şallı videoları izleyerek yardım alabilirsiniz.

İleri seviye hareketlerden başlamak tehlikelidir, kendi kendinizi sakatlayabilirsiniz. İlk olarak basit seviyeden başlamak ve nefes egzersizlerini çok iyi öğrenmek çok önemlidir. Bu nefes egzersizleri, omurga da fleksiyon ve ekstensiyon yaptırarak küçük hareketler ile hareketlenme sağlar. Nefes olmadan yapılan pilatesin hareketleri tam olarak yarar sağlamayacaktır.

Pilateste çok tekrardan ziyade, pilatesin hareketlerinin doğru ve net bir şekilde yapılması çok önemlidir. Nefes kontrolü de bu aşamada hareketlerin doğru olarak yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Pilatese başlayacaksanız ilk olarak nette satılan pilates kitlerini alıp Ebru Şallı izleyerek başlayabilirsiniz.

Eğer bireysel ders alacaksanız, boyun fıtığınız, bel fıtığınız var ise ilk olarak buraları güçlendirmeye yönelik hareketler yapmaya özen gösteriniz. Daha sonrasında ise hedef bölgenize yani zayıflamasını istediğiniz, sıkılaşmasını istediğiniz bölgeye yoğunlaşırsınız.

Uzmanların tavsiyesi haftada 3 gün en az 30 dk – 60 dk olmak üzere yapmanızdır. Pilatesi mutlaka sessiz bir ortamda ve tek başına yapmaya özen gösterin.

Pilates Yaparken Nasıl Bir Sıra İzlenmeli

pilates
pilates

Pilatese başlarken spor salonun da çalışıyorsanız spor hocanızın, ebru şallı izliyorsanız onun belirlediği program sıralamasını izleyiniz. Özellikle Youtube’da ki Ebru Şallı kanalında videolar sırası ile verilmiş ve kolay hareketlerden başlayıp her geçen video hareketler zorlaştırılmıştır.

Pilates sporunda en önemli şeylerden birisi nefes egzersizlerdir. Nefes egzersizi ile birlikte omurga kontrolü, karın bölgesi kontrolü, karın gücünüzün hakimiyetinin arttırılması pilatesde en önem arz eden konulardan biridir.

Pilates de karının bulunduğu bölgeye pilates kutusu denmektedir. Pilates kutusu yani orta gövde güçlü olduğu zaman tüm hareketler konsantrasyonunuz daha fazla artar. Pilates kendi vücut ağırlığınız ile yaptığınız bir spordur. Core bölgesinin güçlendirilmesi ufak, vücudumuzun %30 gibi bir enerji harcayarak yaptığı hareketlerde olmaktadır.

pilates kilo verdirir mi
pilates kilo verdirir mi

Çünkü aletli egzersiz yaptığınızda büyük kaslar çalışmaktadır. Fakat hiç alet kullanmayarak yaptığınız pilatesin egzersizlerinde %30’luk bir enerji ile sadece vücudumuzun kendi ağırlığı ile çalıştığımız hareketler core bölgesi kaslarını kuvvetlendirir ve kas hakimiyeti sağlar.

Core Bölgesi: Gövdemizi ve gövde iskeletimizi ayakta tutan büyük kas gruplarına verilen isimdir.

Spor hocanızın sizin için önerdiği hareketlerle başlamak çok önemlidir, acele davranmayınız ilk olarak bu spora vücudunuz alışacaktır, daha sonra zor hareketleri yapar hale geleceksiniz. İlk yapmaya başladığınızda bu egzersizler sıkıcı gelebilir fakat sabır gösterip devam etmeniz çok önemlidir.

pilates hakkında herşey
pilates hakkında herşey

Özellikle nefes egzersizlerini es geçmeyin, işin püf noktası budur. Nefes egzersizlerini öğrendiğiniz takdirde tüm hareketleri daha kolay yapabilirsiniz. Pilates ağırlık kaldırmaksızın, kendi vücut ağırlığınızla yapılan bir spordur. Fakat size yardımcı materyaller vardır bunlar;

  • Lastik Bant
  • Küçük Top
  • Büyük Top
  • Çember
  • 1 kg ağırlık

Pilates ile Ne Kadar Zamanda Kilo Vermeye Başlarız

pilates eşyaları
pilates eşyaları

Pilatesin etkilerini görmek için en azından 3-4 hafta beklemek gereklidir. Düzenli olarak haftada 3-4 kere en az 30 dk olacak şekilde yaparsanız pilatesin etkilerini 3 hafta-4 hafta içerisinde göreceksiniz.

Pilatesi yaparken nefes kontrolü, size verilen hareketlerin sırası, birde pilatesi kardiyovasküler bir egzersizle desteklemek çok önemlidir. Bu şekilde hedeflediğiniz kiloya daha çabuk ulaşabilirsiniz.

ebru şallı pilates
ebru şallı pilates

Pilates programını uygularken, özellikle kalça bölgesinden şikayet ediyorsanız sürekli aynı kalça hareketini yapmaktansa kalça bölgesini çalıştıran diğer tüm hareketleri yapmanız daha uygun olacaktır. Bu şekilde pilatesten alacağınız sonucu daha çok hızlandırırsınız. Bu diğer bölgeler içinde geçerlidir. Karın kaslarını tek bir egzersizle çalıştırmak yerine pilatesin çeşitli karın kası egzersizlerini uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir