Kortizon ile Kilo Almak

Bu yazımda kortizon ile kilo almak mümkün müdür sorusunun cevabını arayacağım. Çevrenizde eskiden beri sürekli olarak yemek yese de kilo alamayan kişiler vardır. Bu kişiler belli hormon tedavileri uygulanmaktadır. Kortizon, vücudumuzda böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır.

Stres hormonu olarak da bilinir. Vücut aşırı stresli ortamlarda, cerrahi müdahalelerde ve adrenalin seviyesi arttığında kortizon üretimini maksimum seviyeye çıkartır. Ayrıca en çok sabah saatlerinde üretilir. Kortizon iğnesi uygulanan kişide yağ denge oranı değişir. 

Kortizonun eksik olduğu durumlarda ise ilk önce etkilenen bölge bağışıklık sistemidir. Kortizon eksikliğinde vücut, virüs ve bakterilere daha açık hale gelir. Yüksek dozda alınan kortizon vücutta yan etkiler de gösterebilir.

Böbreklerde su ve tuz geri emilimini artırarak ödem oluşmasını tetikler. Bu yüzden kortizon iğnesi kullanan kişiler hayatlarından tuzu ve şekeri büyük ölçüde çıkarmalıdırlar. Zaten su ve tuz böbreklerden kana yeterince geçiyordur.

Diğer yan etkileri ise;

  • yüz ve karında şişme,
  • sırtta yağlanma,
  • deride yağlanma sebebiyle sivilce,
  • hipertansiyon,
  • şeker hastalığı,
  • kas zayıflığı,
  • kemik erimesi.

Tüm bu yan etkilerin çıkması mümkün değildir. Yan etkiler kişiden kişiye ve kullanılan doza göre değişkenlik gösterebilir.

Kortizon Nedir

Kortizon Nedir
Kortizon Nedir

Kortizon aslında bir hormondur, böbrek üstü bezi tarafından salgılanır, görevi ise iltihaplanmayı önlemektir. Genellikle kortizon sabah saatlerinde üretilir. Kortizon üretimi stresli durumlarda artmaktadır.

Kortizon kullanarak aslında vücudunuzda zaten salgılanan bir hormondan daha fazlasını almış olacaksınız. Tabi ki sağlıklı kişiler için, kortizon ile kilo almak isteyen kişiler için söylüyorum. Vücutta fazla salgılanan hormon, şişliklere ve ödeme neden olabilir bu yüzden dikkat etmeniz şart, herhangi bir yan etki gördüğünüzde kortizon alımını kesmeniz de fayda vardır. Peki kortizon ile kilo almak mümkün mü?

Kortizon ile Kilo Almak Mümkün Mü

Kortizon ile Kilo Almak Mümkün Mü
Kortizon ile Kilo Almak Mümkün Mü

Kortizon vücutta ki yağ dağılımını değiştirmektedir, kortizon kullanımı çok farklı bir şekilde kilo aldırmaktadır. Genelde vücutta su ve tuz tutulmasını arttırdığı için ödem oluşumuna neden olmaktadır.

Bu hormonun iştah açıcı özelliği olduğu doğrudur, sürekli olarak yeme isteği duyabilirsiniz, bu sebeple kortizon ile kilo almak mümkündür. Fakat bu yolla aldığınız kilolar kolay kolay vermeniz mümkün değildir, bu yolla alacağınız kiloları diyetle alınan kilolara benzetmeyin. Sonuç olarak kimyasal bir yönteme başvuruyorsunuz, bunun bilincinde olunuz.

Kortizon alımının bir diğer yan etkisi ise vücutta tüylenmeyi arttırmasıdır. Ayrıca kortizon kullanımı bağışıklık sisteminizi olumsuz olarak etkilemektedir. Peki Kortizon ile kilo almak nasıl gerçekleşmektedir.

Kortizon Ne Kadar Sürede Kilo Aldırır

Kortizon Ne Kadar Sürede Kilo Aldırır
Kortizon Ne Kadar Sürede Kilo Aldırır

Kortizon ile kilo almak  istiyorsanız kortizon içeren iğnelerin ve ilaçları 1-2 kere kullanmanız yeterli olmayacaktır. Kortizon ile kilo almak için devamlı kullanım ve kullanım dozu çok önemlidir. Bir kaç hafta kullanılan kortizon haplarının ya da bir iki kez kullanılan kortizon iğnelerinin kalıcı olarak kilo aldırması mümkün değildir. Kortizon ile kilo almak istiyorsanız, yüksek doz ve devamlı kullanım şarttır.

Kortizon ile Kilo Almak Ne Gibi Zararlara Yol Açar

Kortizon ile Kilo Almak Ne Gibi Zararlara Yol Açar
Kortizon ile Kilo Almak Ne Gibi Zararlara Yol Açar

Kortizon ile kilo almanızı doğru bulmuyorum, çünkü bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Ayrıca aldığınız kilolar vücudunuzda orantılı olarak dağılmamaktadır. Bu bir dezavantajdır, daha önce de söylediğim gibi yüz şişmekte ve karın bölgesinde yağlanma görülmektedir. Buna karşın kollar ve bacaklar aynı kalmaktadır. Bu ise görüntünüzü etkileyecektir. Ayrıca bir çok yan etkisi bulunmaktadır. 

Yüz şişmekte ve yuvarlak bir hal almaktadır.

Derinizde morarmalar, şişlikler görülebilir ayrıca bazı cilt tiplerinde sivilcelenme görülebilir.

Hipertansiyon ve şeker hastalığına yol açabilir.

Vücutta kıllanma ortaya çıkaracaktır.

Yaralarınızın geç iyileşmesine neden olabilir.

Kemik erimesi ve kas zayıflamasına neden olabilir.

Ödem oluşturabilir.

Kaynak;

Kortizon ile Kilo Almak Mümkün Mü | Kortizon Yan Etkileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir