Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir

Günümüzde kilo alma ve verememe konusu hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Ne yemeli, ne içmeli, nasıl yaşamalı gibi sorularla her an karşılaşıyoruz. Peki ne tür yiyecekler bize kilo verme konusunda yardım edebilir? Aklımıza tabii ki meyveler geliyor. Meyveler yapısı gereği lif ve su bulunduran besin maddeleridir. Böyle bir yapısının olması çabuk sindirilmesini ve vücutta uzun süre depolanmaması anlamına gelir. Bu da tam bizim istediğimiz şey olsa gerek. Her meyve kilo verdirir diye de bir şey yok tabii.

Şimdi size yardımcı olabilecek birkaç meyveyi tanıtacağız.

Öncelikle kayısıdan başlayalım istedik. Kayısı; yaz bilinenin aksine zayıflatan meyvelerin başında gelir. Yaz mevsimi meyvesi olması sıcak günlerde kalori yakmaya çok daha fazla yardım edeceğini gösteriyor.

Kayısının dünyada en çok tüketildiği bir ülkede yaşadığımız için de kendimizi şanslı saymak yanlış olmaz. Kayısının kalori değeri tam da bizim istediğimiz kadardır. 100 gramında yaklaşık 50-55 kalori bulunur. Olgun olmayan kayısının değeri çok daha düşüktür. Kayısının yoğun lif yapısı sindirimini zorlaştırır. Sizin kayısıdan aldığınız kalorinin çok daha fazlası kayısıyı sindirmek için harcanır. Faydaları saymakla bitmez kayısının en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Kiraza gelince, kiraz diyetlerde adını sıkça duyduğumuz bir meyvedir. Peki nedir kirazı böylesine önemli yapan? Kiraz ödem sökücü ve yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Diyet yapanların bildiği gibi kiraz yoğurtla birlikte tüketilebilir. Böylece kişi kendini tok ve iştahsız hisseder.

Elma ise sindirimi hızlandıran bir meyvedir. Yeşil elmayı tercih etmek sizin için daha iyi olacaktır. Bu meyvelere ek olarak karpuz, nar ve üzümü de tabağınızdan eksik etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir