Kilo Problemi Olanların Diyetisyene Gitmesi Şart Mı?

Kilo problemi yaşayan kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi de diyetisyene gitmenin şart olup olmadığıdır. her insanın kilo almasının ve verememesinin değişik nedenleri olabilir. Kimi insanlar hormonel düzensizlikler yüzünden kilo veremezken, kimisi ise dengesiz beslenmeden dolayı kilo verememektedir.

Diyetisyenler öncelikle sizden kan değerlerinizi içeren bir test yaptırmanızı ister. Daha sonrasında da size uygun diyet listesini hazırlar. Eğer kişide belli rahatsızlıklar varsa diyet listesi de ona göre değişkenlik gösterir. Kilo problemi olan kişilerin sadece diyetisyene gitmeleri de fayda etmeyebilir. Kişinin kendi iradesi de oldukça önemlidir.

Şimdi söyleyeceklerim diyetisyenleri rahatsız edebilir fakat kilo problemi olanların diyetisyene gitmesi şart mı soruları soran sitemi takip eden siz değerli dostlarıma bildiğim gerçekleri söylemek zorundayım.

Diyetisyenler size motivasyon sağlarlar, bu motivasyonu kendiniz de sağlayabilirsiniz. Sanılanın aksine obezite çok yemekten değil yanlış beslenmekten kaynaklanır. Belli başlı diyet listeleri vardır, her biriniz hayatınızın bir döneminde diyet yapmışsınız. Ancak diyetisyenler size bu bilindik diyetlerin aksine çok farklı diyetler önerebilir.

Size verilen kayısı, ceviz, yoğurt içeren diyetleri zaten siz de rahatlıkla netten bulabilirsiniz. Bir de gerçek şu ki zaten böyle bir beslenme şeklinde kilo vermeniz kaçınılmazdır. Önemli olan öğünlerde sağlıklı beslenip, yemek istediğiniz şeyleri yiyerek kilo vermektir.

Diyetler konusunda önemli olan bilinçlenmedir yani günde ne kadar kalori yemek yeyip o kalorileri nasıl yakacağınızı bilincinde olursanız, sizlerde kolayca bir diyet programı hazırlayabilirsiniz. Günlük olarak tüketeceğiniz kaloriyi ve almanız gereken kalori miktarını hesaplayın, almanız gereken kalori miktarı tüketeceğiniz kalori miktarından az olursa, zaten kilo vermeye başlarsınız.

Bir diyetisyen size bir diyet listesi verir ve bunun yanında mutlaka egzersiz yap der, zaten egzersiz ve diyetle herkes kilo verebilir. Benimde size vereceğim tavsiye düzenli beslenin ve günde yarım saat, 45 dakika bir yürüyüş yapın. Sizlere dediğim gibi bilinçlenmek önemli bu sayede hayatınız boyunca kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Şimdi sizlere bir fotoğraf göstereceğim, beni yanlış anlamayın tüm diyetisyenler için konuşmuyorum ama bu fotoğrafta diyetisyenler için düzenlenen bir sempozyumu göreceksiniz.

Bu bir şaka değil ABD’de diyetisyenlere verilen sempozyumun ana sponsoru kola firması. Bir diyetisyene gidecek olursanız, muhtemelen size söyleyeceği şey daha az kalori tüketmek olacaktır. Kalorilerinizi kontrol altına aldığınız sürece her şeyi serbest yapabilirsiniz, atıştırmalık yiyebilirsiniz. Fakat bunun yerine kendinizi bu şekilde kısıtlamak yerine dengeli beslenip öğün atlamayıp her gün 45 dk yürüyüşlerle de kilo verebilirsiniz.

 

Kilo Problemi Olanların Diyetisyene Gitmesi Şart Mı?

Öncelikle öğünlerin sayısı artırılmalı ve porsiyonlar azaltılmalıdır. Öğünlerde tamamen doyulacak şekilde yenmemeli, yeterli kalorinin alınması sağlanmalıdır. Yemeklerin yanında mutlaka sindirimi kolaylaştıracak besinlerde alınmalıdır. Bunlar yeşil hafif zeytinyağlı bir salata veya yoğurt olabilir. Sabah kahvaltıları ise oldukça önemlidir. Kahvaltıda kızartma türlerinin yerine çiğ sebzeler tüketilmelidir. Öğle yemekleri ise ana yemeklerle değil, atıştırmalık yiyeceklerle geçiştirilebilir. Bunlar bir salata tabağı, yeşillikli bir sandviç veya yoğurt içerisine katılmış meyveler olabilir.

Akşam geç saatlerde yemek yemek de en çok kilo aldıran sebeplerdendir. Akşam yemekleri en geç saat 8’de yenmelidir. Çünkü metabolizma bu vakitten sonra yavaşlamaya başlar. Sabaha kadar midede kalan besinler karaciğerde depolanmaya başlayacağından, akşam yemeklerinden sonra hafif bir egzersiz kilo almanızı da engelleyebilir.

Öğün atlamak da yanlıştır, sık yiyin az yiyin kuralı geçerlidir. Öğün atlamak, bir şey yememek kilo vermeye yardımcı değildir.

Kilo vermek isteyenlerin diyetisyene gitmeleri şart mı sorusuna cevap verecek olursak, şart değildir. Siz de kendinizce bazı önlemler alarak kilo verebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir