İştahımızı Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz

Bu yazımda iştahımızı nasıl kontrol altına alabiliriz ile ilgili bir kaç tavsiye vereceğim. Vücudumuzda iştahı tetikleyen bazı hormonlar vardır.

İştahımızı kontrol eden en önemli hormon insülin hormonudur. Bu hormon pankreas tarafından salgılanmaktadır. Vücutta yeteri kadar salgılanmaz ise vücutta bazı sorunlar oluşabilir. Bu hormon kötü beslenmeden etkilenen bir hormondur.

 

İştah Açan Yiyecekler ve İçecekler

 

İştah Açan Yiyecekler ve İçecekler
İştah Açan Yiyecekler ve İçecekler

 

Rafine şekerler olarak bilinen kötü şekerler ile beslenilmesi durumunda bu hormon kötü bir şekilde etkilenmektedir.

  • Yine tatlılar,
  • alkol,
  • beyaz ekmek,
  • beyaz makarna,
  • beyaz pilav

Ve bunun gibi yiyecek ve içecekler kandaki şekeri yükseltebilmektedir.

Vücutta şeker yükseldiği an pankreas daha çok insülin salgılamaktadır. İnsülin hormonunun en büyük özelliklerinden birisi kanda yükselen şekeri aşağıya çekmektir. Bu şekilde kan şekeriniz düşmektedir.

İşte bu durum yemek yedikçe daha çok yemek yeme hissinin gelmesinin açıklamasıdır.

 

İştah Açılmasının Sebebi Nedir

 

İştah Açılmasının Sebebi Nedir
İştah Açılmasının Sebebi Nedir

 

Bazı kişiler sıklıkla der karşılaşırız ben yedikçe iştahım açılıyor, yemek yedikçe daha çok yiyesim geliyor. İşte bunun en büyük sebebi vücutta şekerli bir yiyecek yediğinizde örneğin çikolata gibi, kanda kan şekeri yükselmesi sonucunda insülin hormonun devreye girmesidir.

İnsülin hormonu kan şekerini aşağı çektiği anda sizde yemek yeme hissi oluşur doğal olarak.

Bu sebeple insülin hormonunu arttıracak şekilde beslenmekten kaçınmalıyız. İştahımızı nasıl kontrol altına alırız sorusuna vereceğimiz en önemli yanıt kötü şekerlerden kaçınmamızdır.

Peki bu bahsettiğim gıdalardan nasıl kaçınabiliriz. Hiç mi makarna, çikolata yemeyeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki de yiyeceksiniz fakat esmer makarna, bitter çikolata gibi daha sağlıklı besinler ile besleneceksiniz.

Tatlı yedikten sonra yarım çay bardağı taze sıkılmış limon suyu içerseniz eğer insülin hormonu daha az salgılanacaktır. İnsülin hormonunu tetikler iseniz vücutta yağlanma, kilo alma baş gösterecektir.

 

İştahımızı Kontrol Altına Almak için Ne Yapmalıyız

 

İştahımızı Kontrol Altına Almak için Ne Yapmalıyız
İştahımızı Kontrol Altına Almak için Ne Yapmalıyız

 

Yazın yaklaşmasıyla birlikte iştah problemleri de ortaya çıkmaya başladı. Bikini sezonunun da açılmasına az bir süre kala yediklerimizi nasıl kontrol altına alacağımız önemli bir sorun. Fazla kiloların en büyük sebebi gereksiz yenilen yiyecekler.

Eğer doyduktan sonra siz de hala yemeye devam ediyorsanız iştah probleminiz var demektir. İştahınızı kontrol altına alabilmek için gün içerisinde bol bol su için. Susamadıysanız dahi su içmeye çalışın.

Çünkü su, metabolizmamızı düzenleyici etkiye sahiptir. Suyun en büyük görevlerinden birisi de tokluk hissi uyandırmasıdır. Susuz kaldığımızda sinir hücrelerimiz beynimize açlık sinyali gönderir.

Bu da su içmek yerine yemek yememizi tetikler ve ortaya kilo problemleri çıkar. Bu yüzden gün içerisinde içilen bol bol su vücudunuzun açlık hissini öldürecektir ve size daha dinç bir görünüm sağlayacaktır.

Ayrıca su, vücuttaki yağ oranını da dengeler, cildinizdeki istenmeyen sivilcelere ve yağ bezelerine çözüm olur.

 

İştah Kapatmak için Ne Yapmalı

 

Lokmalarınızı daha uzun süre çiğnemeye gayret edin!

Yediğiniz yiyecekleri daha uzun süre çiğnemek de iştahınızı kontrol altına alabilmek için önemli bir unsurdur. Daha uzun süre çiğnenen lokmalar sayesinde beyin yenilen yiyeceği daha iyi algılar ve daha çok yenmesini önler.

Tat alma duyunuz daha iyi çalışır ve yemeklerden daha iyi tat alırsınız. Hem de aşırı yemek yedikten sonra yaşanan sindirim sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.

İştah kapatan besinlere de başvurarak iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz. Bunlara örnek olarak;

  • brokoli,
  • böğürtlen,
  • balık ve
  • lifli yiyecekler verilebilir.

Özellikle yumurtanın da tok tutucu özelliği olduğundan sabah kahvaltılarında mutlaka masanızda bulunmalıdır. İçeriğimizde iştah açan ve iştah kapatan yiyecek ve içeceklerden bahsedip, iştahımızı kontrol altına almak için ne yapmalı konusuna değindik. Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir;

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir