Hpv Tedavisi

Hpv virüsü genelde kendiliğinden düzelir, fakat kendiliğinden geçmezse vücutta siğiller oluşturabilir, bu siğillerden bazıları kanser riski taşır. Hpv tedavisi var mı, hpv nasıl vücutta oluşur, ne gibi riskler taşır, tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Genital siğiller genel de vücutta çubuk ve et beni gibi çıkıntılarla kendisini küçük yumru grupları halinde belli eder. Genital siğiller ‘in hepsi aynı boyutta olmayabilir, çok büyük, çok küçük, yuvarlak ya da çubuk yumrular halinde ortaya çıkabilir. Genital siğillerin renkleri çok çeşitlilik gösterir, kahverengi, ten rengi, beyaz tonlarda kendisini gösterebilir.

Hpv tedavisi konusuna geçmeden önce vücutta nerelerde görüldüğünü inceleyelim. Kadınlar da bu siğiller en çok vajina çevresi ve içinde kendini gösterir. Erkekler de görülen genital siğiller ise penis çevresinde ve anüs bölgesinde sıkça görülmektedir. Kadınlarda da erkeklerde de bu siğiller genital bölge dışında başka noktalarda da görülebilir.

Hpv virüsü yüzünden çıkan siğiller bazen ellerde, parmaklarda, dirseklerde de kabarıklar şeklinde görülebilir. Ayaklarda ise sert biçimde topuklarda ortaya çıkmaktadır.

Hpv virüsü vücutta serviks, vajina, penis ve orofarinks yani dil altı, yutak, boğaz kanserlerine neden olabilmektedir. Gelelim Hpv tedavisi mümkün mü konusuna, hpv tedavisi hakkında çeşitli gelişmeler bulunmaktadır.

Hpv Tedavisi Mümkün Müdür?

Dünyada birçok kişi bu virüsü vücudunda bulundurmaktadır, kimilerinin Hpv virüsü taşıdığından haberi bile yoktur. Çünkü hpv virüsü bazen vücutta pasif halde bekler, ortaya çıkmaz.  Bu enfeksiyon genelde hpv tedavisi gerek duyulmadan, bağışıklık sistemi tarafından vücuttan temizlenir. Bu yüzden hpv virüsü genelde hasta yapmadığından vücutta olduğu dahi bilinmez.

Fakat eğer bağışıklık sisteminiz hpv virüsünü temizlemede eksik kalıyorsa, hpv tedavisi için doktora gittiğiniz de bazı enfeksiyonları tedavi edebilir. Bu hpv tedavisi edilebilir enfeksiyonlar genelde kansere neden olmayan ve vücutta siğil semptomları gösteren türlerdir.

Genital ve vücutta ortaya çıkan siğiller her zaman kendisini göstermeyebilir. Hpv virüsüne sahipseniz ya da sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuz bundan emin olmak için size pap testi isteyecektir. Fakat bu test sadece kadınlara özgüdür ve maalesef erkeklere yapılmamaktadır.

Eğer doktorunuz kansere neden olabilecek bir HPV virüsü tespit ederse, genital bölgede ki anormal boyutlara varan hücre değişimlerini gözlemlemek için sizden daha sıklıkta pap testi isteyecektir. Serviks’de ki anormal boyutlara varan hücre değişimleri serviks kanseri için bir uyarı niteliğindedir. Eğer bu duruma gelinirse doktorunuz size kolposkopi adlı bir test yapacaktır.

Kolposkopi; rahim ağzında anormal hücre değişikliklerini bulmak için yapılan tetkiktir. Kolposkopi sayesinde rahim ağzı kanseri ve serviks kanseri erken evrede tespit edilebilir.

Eğer tedavi olacaksanız ve hamile iseniz ya da hamile kalmaya karar vermişseniz, doktorunuza haber veriniz. Çünkü bu durumlarda tedavi ertelenebilir.

Hpv Tedavisi Kadınlarda Nasıl Olur

Hpv tedavisi başlamadan önce doktorunuz rahim deki anormal hücre değişikliklerini gözler ve emin olamadığı durumlarda rahimden alınan dokuyu laboratuvara gönderir. Bazen bu hücre değişiklikleri örneğin servikal displazi, kanser oluşmadan önceki hücre değişikliği kendi kendine de iyileşebilmektedir. Doktor ilk olarak bu durumu gözler fakat kendi kendine iyileşmiyorsa, tedavi süreci başlar.

Doktor bu anormal hücre değişikliklerine kansere yol açacağını karar verirse, muhtemelen size şu tedavileri uygulayacaktır;

  • Lazer terapisi: Hpv tedavisi yöntemleri arasında en bilinenidir. Kansere neden olacak anormal hücreleri yakmak için kullanılır.
  • Kriyoterapi: Kanser yapıcı anormal hücreleri sıvı nitrojen ile dondurularak tedavi edilmesi esasına dayanır.
  • Konizasyon: Hpv tedavisi içerisinde biyopsi olarak bilinen bu yöntem, kanserli hücre parçalarını alma yöntemidir.
  • Leep yöntemi: Hpv tedavisi içerisinde en az bilinen yöntem budur. Hpv virüsünün neden olduğu anormal hücrelere elektrik akımı uygulanarak tedavi edilmesi sağlanır.

Bu konuda özellikle kadınlarda hpv tedavisi konusuna geniş bir yer verdik. Diğer konularımızdan da daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin. HPV nedir konuları hakkında daha fazla bilgi için görsele tıkla;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir