Hızlı Kilo Vermek için 3 Basit Yemek Kuralı

Hızlı kilo vermek için bir çok yol olsa da bunlardan çoğu sizlere zor gelecek cinsten, bunları çoğuna tahammülünüz olmayabilir, bu yüzden ben sizlere hayatınızdan çıkarabileceğiniz ve yapabileceğiniz şeyleri tavsiye edeceğim.

Öncelikle hızlı kilo vermek için kısaca planımızı özetleyeyim. Bunlar ilk etapta zor görünebilir fakat zor değildir hepsine değineceğim.

 • İştahınızı azaltmaya çalışın.
 • Aç kalmamaya özen gösterin, yani dengeli beslenin.
 • Metabolizma hızınızı yükseltmeye çalışın.

Bunları basit olarak 3 cümlede özetlesem de, bunlara dair açıklamaları ilerleyen safhalarda yapacağım.

1. Hızlı Kilo Vermek için Şeker ve Nişasta ile İlişkinizi Kesin

Hızlı kilo vermek için en önemli olay şekeri ve nişastayı(karbonhidratları) hayatınızdan çıkarmanızdır.

Bu besinler vücutta insülin salgısını tetikleyen besinlerdir. İnsülin bilindiği üzere vücutta yağ depolamaya yarayan bir hormondur.

Vücutta insülin düştüğünde, vücutta ki yağ, yağ depolarında dışarı çıkar ve böylelikle karbonhidrat yerine yağ yakılır. Bu da hızlı kilo vermek için harika bir yoldur.

İnsülin oranının vücutta düşmesinin bir diğer yararı, vücutta ki gereksiz su ve sodyumun dışarı atılmasıdır. (1,2)

Aşağıda ki grafikte az yağlı ve az karbonatlı gıda tüketip diyet yapan obezite hastalığı bulunan kadınların haftalara dayalı kilo verme grafiği verilmiştir. Görüldüğü üzere az yağlı ve az karbonhidratlı gıdalar ile beslenen kadınlar 8 aylık dilimde 10 kiloya yakın kilo vermişlerdir.(3)

Karbonhidratlı yemekleri kesin ve insülin seviyenizi düşürün, zaten kilo vermeye başlayacaksınız.(4) Daha basit bir ifade ile insülin seviyeniz düştüğünde vücudunuz yağ yakacaktır.

Sonuç: Karbonhidratları ve şekeri hayatınızdan çıkarırsanız insülin seviyeniz düşecektir, tok hissedeceksiniz,bu sayede kilo hızlı kilo vermek için bütün şartları sağlamış olacaksınız.

2. Hızlı Kilo Vermek için Protein, Sebze Ağırlıklı Beslenin

Yemeklerinizde protein kaynağı, düşük karbonhidratlı sebzeler bulundurmaya özen gösterin.

Protein kaynaklarına gelecek olursak;

 • İnek eti, koyun eti, pastırma, yumurta gibi gıdalar
 • Denir ürünleri, balık, karides, ıstakoz gibi
 • Omega 3 bakımından zengin gıdalar,

Yemek planınızı protein ağırlıklı yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Hızlı kilo vermek için bu çok önemlidir, yüksek proteinli gıdalar tüketerek tok kalacaksınız, akşam bir şeyler atıştırma isteğiniz azalır. Bu sayede günde yaklaşık 441 kalori daha az tüketmiş olursunuz, bu da hızlı kilo vermek için bir etkendir.(5,6)

kebap hızlı kilo vermek
kebap hızlı kilo vermek

Hızlı kilo vermek için tüketilmesi gereken düşük karbonlu sebzeler

sebze
sebze
 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Ispanak
 • Lahana
 • Marul
 • Brüksel Lahanası
 • Kereviz
 • Salatalık

Bu düşük karbonhidratlı sebzeler rahatlıkla öğünlerinize, diyetlere, ara öğünlere ekleyebilirsiniz. Hızlı kilo vermek için protein ve sebze ağırlıklı beslenmek şarttır. Bu tarz bir beslenme sağlığınızın için günlük sağlanması gereken tüm lifleri, vitamin ve mineralleri içermektedir.

Hızlı Kilo vermek için kullanmanız gereken yağlar;

 • Zeytin yağı
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Avokado yağı
 • Tereyağı

Günde 2-3 öğün bir yemek kaşığı bu yağlardan birini tüketebilirsiniz, öğünlerinizde kullanabilirsiniz. Yağ yemekten korkmayın, bu sizin günlük ihtiyacınız olan yağ limitini karşılayacak ve sizi tok tutacaktır.

Kullanılabilecek en iyi yağ hindistan cevizi yağıdır. Bu yağ metabolizmanız için çok yararlıdır.(7,8) Hindistan cevizi yağı hakkında daha detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki fotoğrafı tıklayınız!

kebap hızlı kilo vermek
kebap hızlı kilo vermek

Bu yağlardan korkmanıza gerek yok, hindistan cevizi yağı doymuş yağ olabilir, fakat bu doymuş yağ hastalık riskinizi yükseltmiyor.

Sonuç: Her öğününüz de mutlaka bol protein içerikli, az karbonhidrat içeren sebzeler tüketmeye dikkat edin. Bu şekilde bir beslenme vücutta ki insülin oranını da düşürecektir, hızlı kilo vermek için önemli bir adımdır.

3. Hızlı Kilo Vermek için Egzersiz Yapın

Burada anlatacaklarımı zaten biliyorum diyebilirsiniz. 2 ana başlığı uygulayıp bu bölümü atlayabilirsiniz, fakat hızlı kilo vermek istiyorsanız maalesef bu şarttır.

Haftada 3-4 kere spor salonuna gitmeniz hızlı kilo vermek için biçilmiş kaftandır. Isınma, gerinme hareketlerinden sonra ağırlık kaldırma ve koşu bandı kullanımı çok önemlidir. Spor salonlarına gitmekten çekiniyorsanız bir arkadaşınızdan yardım isteyin ya da eğitmeni olan spor salonlarına yazılın, ilk olarak bir eğitmenden yardım alın.

Ağırlık kaldırmanız, kalori yakmanıza neden olur ve böylece metabolizmanızın yavaşlamasını önlemiş olursunuz. Bu hızlı kilo vermek için en ideal yöntemdir.(9,10)

Düşük karbonhidratlı yemekler tüketip, protein ağırlıklı beslenerek vücutta ki yağ oranını azaltırken, aynı zaman da kas kütlesini arttıracaksınız.

Eğer spor salonuna gitmek size bir yükümlülük olarak geliyorsa, ağırlık kaldırmaktan nefret ediyorsanız. Bunlara alternatif olarak koşu, yürüyüş, yüzme gibi spor salonuna alternatif olacak egzersizler yapabilirsiniz.

Hızlı kilo vermek istiyorsanız diyetinizi bu tip egzersizlerle taçlandırmak şarttır.

Sonuç: Ağırlık kaldırmak spor egzersizleri arasında hızlı kilo vermek için hem zor hemde en etkili yöntemdir. Fakat bunu sevmiyorsanız yürüyüş, koşu, yüzme gibi diğer egzersizlere başvurabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermek için 3 Basit Yemek Kuralı

Kalori azaltmak zayıflama denkleminin sadece bir parçasıdır. Daha kesin sonuçlar elde etmek için besinleri iyi tanıyıp algılama şeklinizi değiştirmelisiniz. Fazla kilolardan kalıcı ve acısız bir teknikle kurtulmak için, kilo sorununun  hazırladığı plan ve tavsiyelerden yararlanın. Hızlı kilo vermek için gözden kaçırdığınız oldukça 3  basit kuralı sizlerle paylaştık.

20 dakikadan az sürede yeme

Önünüzdeki  tabağı 5 dakikada  silip süpürüyor hiçbir şey bırakmıyorsanız muhtemelen aşırı yemek yiyorsunuz demektir. 3 öğün yani kahvaltı, öğle, akşam yemekleriniz 20 dakika sürmeli. Bu beynimizin  yemek yediğimizi fark etmesi anlaması için gerekli süre olduğu söyleniyor.

Doyunca sofradan kalk

hızlı kilo vermek
hızlı kilo vermek

Doyuncaya kadar yemek yenilmelidir. Tıkanıncaya kadar yemek yenilmemelidir. Doyunca çatalı bırakmalıdır. Masada bulunan kızarmış et her ne kadar cazip gelse de yemek istemeyeceğiniz bir şey düşünün ve masadan kalkın.

Dengeli ve Düzenli Beslen

Gözünüzü kızarmış tavuk yada patates kızartması mı bürüdü?  O zaman yiyin.  İyi besin kötü besin ayrımı yok. Çok yemeniz veya az yemeniz gereken besin ayrımı vardır.  Yediğiniz kadarına dikkat edin. Unutmayın ki insan vücudunun karbonhidrat protein ve yağ  besinlerinin hepsine ihtiyacı vardır. Ancak unutmayın karbonhidrat ve yağ çok tüketmektense düzenli aralıklarla tüketebilirsiniz. Hızlı kilo vermek için dengeli ve düzenli beslenmek şarttır.

Yukarıda anlatılan basit uygulamalar her ne kadar basit olarak görünse de çoğu kişi dikkat etmeyip gözden kaçırabiliyor. Önemli olan yukarıdaki yöntemleri günlük alışkanlık haline getirmektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir