Hızlı Kilo Almanın Vücuda Ne Gibi Zararları Vardır

Hızlı kilo almak, hızlı bir şekilde kilo vermek kadar zararlıdır. Özellikle dengesiz bir şekilde yemek yenerek alınan kiloların verilmesi de bir hayli zor olur. Kilo alma işlemi zamana yayılmalıdır. Uzmanların görüşüne göre ideal kilo alma yöntemi ayda en fazla 5 kilogramdır. Kilo almak isteyen bireyin öncelikle mutlaka bir diyetisyene gözükmesi de çok önemlidir.

Kilo almak için değişik yöntemler bulunmaktadır. Fakat kilo almak isteyen bir kişi öncelikle karbonhidrat – protein dengesini çok iyi ayarlamalıdır. Günde harcadığı ortalama kaloriyi de göz önünde bulundurmalıdır. Kilo almanız için günde harcanan kaloriden daha fazla besin tüketmeniz gerekir.

Kilo almak için karbonhidrata daha çok önem verilmelidir. Fakat bu sırada da bağışıklık sistemini güçlü tutmak için protein takviyesi de şarttır. Sizler için önereceğimiz karışım en ideal kilo alma yöntemidir.

Öncelikle bir kaba yarım litre süt koyun. Ardından içerisine orta büyüklükte bir muz doğrayın. Daha sonra içerisine 3 tane yumurtanın beyazını, 1 tane de tam yumurtayı kırın. Oluşan bu karışımı bir mikser aracılığı ile iyice çırpın ve içilebilecek kıvama getirin. Bu karışımı kahvaltı ile öğle yemekleri arasında tüketin.

Zaman içerisindeki farklılığı da göreceksiniz. Yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo almaya başlayacaksınız. Bu sayede vücudunuza da herhangi bir zarar vermeden istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Yaptığınız karışımdaki herhangi bir malzemeye alerjiniz varsa kesinlikle denemeyiniz.

İdeal Kilomuzu Nasıl Koruyabiliriz

Diyet yaptıktan sonra, kilo veren insanların her zaman sorduğu sorulardan birisi de ideal kilolarını nasıl koruyabilecekleridir. Öncelikle ideal kilonuzu korumanız için ömür boyu diyet yapmak zorunda değilsiniz. Bu en çok bilinen yanlışlardan biridir. Eğer hayatınız boyunca diyet yaparsanız metabolizmanız zayıf düşer, daha hızlı kilo vermeye başlarsınız ve birçok hastalık da kendisini gösterir. Kilonuzu korumanız için hayatınız boyunca ne diyet yapacaksınız ne de aşırı yiyeceksiniz. Her şeyi normal düzeyde tüketirseniz diyet yapmanıza da gerek kalmaz.

Kiloyu korumanın tek yolu karbonhidrat ile protein arasındaki dengeyi korumaktır. Eğer gün içerisinde yediğiniz ürünlerde karbonhidrat ile proteini belli bir oranda tutabiliyorsanız zaten kilonuzu koruyorsunuz demektir. Eğer öğünlerinizde karbonhidrat miktarını artırıp, proteini azaltırsanız kilo alır, tam tersini yaparsanız da kilo vermeye devam edersiniz.

Örneğin bir gün sabah ve öğle yemeğinde bol karbonhidratlı besinler tükettiniz, akşam yemeğinde de aniden bir yere davet edildiniz ve orada da yemeği biraz kaçırdınız. Hemen diyeti bozdum, kilo almaya başlayacağım diye düşünmenize gerek yok. Ertesi gün yapacağınız önlemler ile bunun önüne geçebilirsiniz. Ertesi gün mutlaka gün içerisinde 3 litre su için. Daha sonra ise öğünlerde karbonhidratı olabildiğince az alın. Örneğin yemekleri ekmeksiz yiyebilirsiniz. Karbonhidrat yerine o gün proteinle beslenmeye çalışın. Tavuk, balık tüketmeye çalışın. Böyle küçük önlemlerle ideal kilonuzu rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Kadınlar Hangi Yaşlardan Sonra Daha Kolay Kilo Alır

Kadınlar belli bir yaştan sonra özellikle menopoz döneminden sonra daha kolay kilo almaya başlarlar. Bu dönemden sonra vücuttaki östrojen (kadınlık hormonu) azalmaya başlar. Bu da yağların karın bölgesinde daha kolay depolanmasına neden olur. Ayrıca bu dönemden sonra kandaki kolesterol seviyesinde de yükselmeler görülür.

Bu yüzden menopoz yaşandıktan sonra kadınlar yediklerine çok daha fazla dikkat etmeye başlamalıdır. Bir diğer hızlı kilo almaya başlama dönemi de 25 yaş ve sonrasıdır. Bu bilimsel olarak açıklanamasa da, bu dönemlerde yavaş yavaş öğrencilik dönemi bitmiş, iş hayatı başlamış durumdadır. Bu dönemlerde hareket azalır ve metabolizma hızı da düşmeye başlar.

Bu yüzden kilo almak daha da kolaylaşır. Otuzlu yaşlarda kadınlarda önemli noktalardan biridir. Çünkü bu yaşlardan itibaren her 6 ayda bir vücut metabolizma hızı yaklaşık %1 oranında düşer ve harcadığınız kalori de bu oranda azalır.

Daha kolay kilo alınan bir başka dönem de hamilelik dönemidir. Bu dönemde hem anne karnındaki bebeği, hem de bireyin kendisini beslemesi oldukça doğaldır ve kilo alımı hızla gerçekleşir. Hamilelik boyunca kadınlar ortalama 12 – 20 kilo alırlar. Hamilelikten kalan bu kiloları vermek de bir o kadar güçtür. Kadınların metabolizması daha çok yağ üzerine kurulduğundan, kilo almaları daha kolaydır. Özellikle yağların yıkımları karbonhidratlara göre daha zor olduğu için de kilo verilmesi daha zor olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir