Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar

Erkek metabolizması kadınlardan daha farklıdır. Erkeklerin daha kolay kilo almaya başlama yaşları kırklı yaşlardır. Bu yaşlarda erkekler üzerinde stres azalmaya başlar.

Artık yoluna koyulmuş bir hayat ve düzenli bir aileye sahip olan erkek hızla kilo almaya başlayabilir. Erkeklerin kilo almasının tek nedeni elbette bu değildir. Hormonal etkenler de vardır. Hormonal geri gidiş, yani testesteron ve büyüme hormonlarının azalması da daha kolay kilo alınmasını sağlar.

Testesteron hormonu kası seven fakat yağı sevmeyen bir hormondur. Bu hormonun salgılanmasının azalmasıyla vücutta kas yapımı durur, yağ depolanması da artmaya başlar. Yağlar genellikle karın ve sırt bölgelerinde toplanmaya başlar. Göbek oluşumu da bu testesteron ve büyüme hormonunun azalmasıyla alakalıdır.

Kırklı yaşlarda daha kolay kilo alan erkeklerin öncelikle yapmaları gereken egzersizler mevcuttur. Bunlar daha çok kas yapımı yerine, yağ yıkıcı egzersizlerdir. Örneğin sabahları, hafif tempolu koşular veya hızlı yürüyüşler. Ayrıca doğa yürüyüşleri de yağ yıkımında oldukça etkilidir. Kırklı yaşlardan sonra yemeklerin içerikleri de yavaş yavaş değiştirilmeye başlanmalıdır.

Özellikle hayvansal yağların yerine bitkisel yağlar tercih edilmeli, unlu mamuller ve tuzu hayatınızda eksiltmeye başlamalısınız. Özellikle antrapoz döneminden sonra, sadece yemeğe ağırlık verilmesi vücutta birçok rahatsızlığa da kapı açıyor. Damar tıkanıklığı bunların en başında geliyor. Bu yüzden metabolizmanızda kas oranınızı dengeli tutmaya çalışın. Ufak egzersizler dahi hayatınızda çok etkili olabilir.

 

Kadınlar Hangi Yaşlardan Sonra Daha Kolay Kilo Alır?

Kadınlar belli bir yaştan sonra özellikle menopoz döneminden sonra daha kolay kilo almaya başlarlar. Bu dönemden sonra vücuttaki östrojen (kadınlık hormonu) azalmaya başlar. Bu da yağların karın bölgesinde daha kolay depolanmasına neden olur. Ayrıca bu dönemden sonra kandaki kolesterol seviyesinde de yükselmeler görülür.

Bu yüzden menopoz yaşandıktan sonra kadınlar yediklerine çok daha fazla dikkat etmeye başlamalıdır. Bir diğer hızlı kilo almaya başlama dönemi de 25 yaş ve sonrasıdır. Bu bilimsel olarak açıklanamasa da, bu dönemlerde yavaş yavaş öğrencilik dönemi bitmiş, iş hayatı başlamış durumdadır. Bu dönemlerde hareket azalır ve metabolizma hızı da düşmeye başlar. Bu yüzden kilo almak daha da kolaylaşır. Otuzlu yaşlarda kadınlarda önemli noktalardan biridir.

Çünkü bu yaşlardan itibaren her 6 ayda bir vücut metabolizma hızı yaklaşık %1 oranında düşer ve harcadığınız kalori de bu oranda azalır. Daha kolay kilo alınan bir başka dönem de hamilelik dönemidir. Bu dönemde hem anne karnındaki bebeği, hem de bireyin kendisini beslemesi oldukça doğaldır ve kilo alımı hızla gerçekleşir.

Hamilelik boyunca kadınlar ortalama 12-20 kilo alırlar. Hamilelikten kalan bu kiloları vermek de bir o kadar güçtür. Kadınların metabolizması daha çok yağ üzerine kurulduğundan, kilo almaları daha kolaydır. Özellikle yağların yıkımları karbonhidratlara göre daha zor olduğu için de kilo verilmesi daha zor olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir