En iyi Egzersizler Harvard Üniversitesi Açıkladı

“En iyi” egzersizler, kişinin hedeflerine ve kişisel tercihlerine göre değişebilir. Ancak, genel olarak, vücudun farklı bölgelerini çalıştıran ve kalori yakımını artıran kardiyovasküler egzersizler ve kas gücünü artıran direnç antrenmanları, genel sağlık ve fitness için önemli olan egzersizlerdir.

En iyi Egzersizler Nelerdir

Kardiyovasküler Egzersizler:

  1. Yürüyüş: Kilo vermek ve kalp sağlığını korumak için en iyi egzersizlerden biridir. Ayrıca stresi azaltmaya da yardımcı olur.
  2. Koşu: Kardiyovasküler kapasiteyi artırmak ve kalori yakımını artırmak için harika bir egzersizdir.
  3. Bisiklet Sürme: Düşük darbeyle aerobik bir egzersizdir ve diz ve ayak bileği stresini azaltır.
  4. Yüzme: Düşük darbeli bir egzersizdir ve kasları ve kardiyovasküler sistemini çalıştırır.

Yüzme Sporu

Doktor Lee’ye göre en iyi egzersizler arasında gösterilen yüzme sporunu 30-45 dakika arası yapmak gerekiyor. Bildiğiniz üzere yüzme sporu vücuttaki hemen hemen tüm kasları çalıştırıyor.

Yürüyüş

Obezite ile mücadele de en çok öne çıkan egzersiz olan yürüyüş, her gün en az 20 dakika vakit ayrılmalı. Ayrıca en temel yaşama faaliyetlerimizden birisi olan yürüyüşün uzun yaşamın sırrı olduğu belirtiliyor.

Kas Geliştirme

Bu egzersizler vücuttaki fazla yağın yakılması ve kas kütlesinin arttırılması için gereklidir. Bu egzersizler kas arttırmasının yanı sıra kemikleri de güçlendiriyor. Evde yada salonda hafta da iki defa düzenli yapılmasında fayda vardır.

Kegel Egzersizleri ile Pelvik Kasları Güçlendirin

Yaşlanma, hamilelik yada aşırı kilo alma gibi unsurlar pelvik kaslar güçsüz duruma gelmektedir. Pelvik kasları eski haline döndürmek için kegel egzersizleri yapılmalıdır. Yeterli sıkılığa ulaşana kadar günde 4 yada 5 defa yapılması önerilmektedir.

Nefes Egzersizi Tai Chi 

Bu egzersiz uzak doğudan geliyor, Çin’de ortaya çıkan bu egzersizin asıl amacı yavaş hareketler ile vücutta kas yapımını desteklemektir. Ana mantık ise yaşlandıkça kaybetmeye başladığımız vücut dengesini tekrar sağlamak.

Direnç Antrenmanları İsimleri

  1. Squat: Kalça, bacak ve kalça kaslarını güçlendirir.
  2. Deadlift: Sırt, bacak ve kalça kaslarını güçlendirir.
  3. Bench Press: Göğüs, triseps ve omuz kaslarını güçlendirir.
  4. Pull-up: Sırt ve biceps kaslarını güçlendirir.
  5. Plank: Karın kaslarını güçlendirir.

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, sağlık durumunuzu değerlendirmek için doktorunuzla konuşmanız önerilir. Ayrıca, egzersiz programınızı belirlemek ve uygun formu korumak için bir egzersiz uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir