Basen Eritme Diyeti: Basen Eriten Diyet Nedir

Kadınlar basen bölgesindeki fazla kilolardan şikayet ederler ve buradaki en önemli sorunlardan biri bölgesel zayıflamadır.  Bu tür problemler için basen eritme diyeti mucizevi çözümler sağlayabilir.

Bölgesel zayıflamaya özel hazırlanmış diyet programları vardır ve bu programlarla sadece basen bölgesine hitap edebilir. Basen bölgesine ki fazla yağlanmayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Diyet programları hakkında bilinen bir diğer yanılgı da her diyet programının kişiyi aç bırakacağıdır. Aç kalmadan ve sağlıklı beslenerek de kilo vermek mümkündür.

Siz de geniş basen sorunuyla karşı karşıyaysanız ve bu sorundan şikayetçiyseniz basen eritme diyet programlarına başvurabilir ve bu bölgeyi sportif aktivitelerle daha mükemmel bir şekilde destekleyebilirsiniz.

 

Basen Oluşumu Neden Olur?

Basen Oluşumu Neden Olur
Basen Oluşumu Neden Olur

 

Yaş ve cinsiyete göre farklılıklar olsa da her iki cinste yaşlandıkça kilo almaya meyillidir. Zamanla hormonlar, kadınların pelvis ve basenlerinde, erkeklerin karnında yağ biriktirir.

Hamilelik sırasında fizyolojik olarak avantajlı görünen yağ bölgelerinin pelvis ve basen kısımlarında olması sonrasında önlem alınmazsa selülit oluşumu gibi olumsuzluklara sebep olur.

Kadınlar erkeklerden daha yüksek vücut yağ yüzdesine sahiptir. Örneğin, 25 yaşına kadar, sağlıklı kadınlar, sağlıklı erkeklere göre vücut yağı neredeyse iki katıdır. Doğumdan altı yaşına kadar, hem erkeklerde hem de kadınlarda yağ hücrelerinin sayısı ve boyutu üç katına çıkar ve vücut yağında kademeli ve benzer bir artışa neden olur. Ancak yaklaşık sekiz yaşından sonra kadınlar erkeklerden daha fazla yağ kütlesi kazanmaya başlar.

Ergenlik döneminde, kadınlarda yağ artış oranı erkeklerinkinin neredeyse iki katıdır. Daha büyük yağ hücreleri çoğunlukla pelvis, basen ve uyluklarda ve daha az oranda da göğüslerde oluşur. Vücut yağ birikimindeki bu genel hızlanma, özellikle cinsiyete özgü yağ, çoğunlukla kadınlık hormonu seviyelerindeki, yani östrojen seviyesindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

 

Basen Eritme Diyeti Nedir?

Basen Eritme Diyeti Nedir
Basen Eritme Diyeti Nedir

 

Bölgesel zayıflama adı altında karşımıza çıkan diyet programlarından biri olarak tanımlayabiliriz. Bu diyet programı ile vücudunuzun diğer bölgelerine hiçbir şekilde zarar gelmeyecek ve basen bölgesine ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Diyet yapanlar bilinçsizce hareket ettikleri için bir yerden kilo verirken başka bir yerden kilo alırlar ve bu da vücut dengesini açıkça bozar. Görsel bütünlüğü sağlamak için bölgesel diyete önem vermek gerekir.

Basen bölgesindeki fazla kiloları ve yağlanmayı da basen eritme diyeti ile ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Paylaşacağımız örnek diyet listesi bu konuda size yardımcı olacaktır.

 

Basen Eritme Diyetindeki Besinler Nelerdir?

 • Balık filetosu,
 • enginarlı sebze çorbası,
 • kuru kayısı,
 • roka salatası,
 • meyve salatası,
 • yeşil mercimek çorbası

İşte kalça zayıflama diyetinde yer alan yiyeceklerden bazıları. Sizlerle 3 günlük basen eritme diyeti örnek programını paylaşacağız ve 5 gün gibi kısa bir sürede etkisini net bir şekilde hissedeceksiniz.

 

Basen Eritme Diyeti ile Ne Kadar Kilo Verebilirsiniz?

 

1 haftada 5 kilo vermek mümkündür. Bazılarınıza mucize gibi gelebilir ama diyet programını düzenli ve eksiksiz uygularsanız kalçalarınızın yavaş yavaş erimeye başladığını da fark edeceksiniz.

 

Basen Eritme Diyeti ile Ne Kadar Sürede Kilo Verebilirim?

 

Basen eritme diyeti veya herhangi bir diyetle kilo vermenin ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişir ve aslında aktiviteye göre değişir. Temel kurallar aşağıdaki gibidir:

 • Gün içinde yaktığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla ise kilo verirsiniz.
 • Ne kadar çok kilo alırsanız, egzersiz ve diyet ile o kadar hızlı kilo verirsiniz. Örneğin, 100 kiloluk bir kişi için 1 saatlik tempolu yürüyüş yaklaşık 500 kalori yakar. 50 kiloluk bir kişi aynı egzersizle yaklaşık 100 kalori yakar.
 • Diyete ve egzersize ilk başladığınızda daha hızlı kilo verirsiniz. Sağlıklı bir kiloya yaklaştıkça bu süreç yavaşlar.
 • Yağın vücudun en çok hangi bölgesinde toplandığı (bu diyette basenler), son aşamalarda o bölgenin tamamen incelmesi gerçekleşir.
 • Bu bölgeleri çalıştıran egzersizler bölgesel yağlanmada faydalıdır ama aslında tüm vücut-kardiyo egzersizleri bu yağlama için daha etkilidir. Bunları yürümek ve koşmak gibi aktiviteler ile eritebilirsiniz, mümkünse yüzme de etkili olacaktır.
 • Sağlıklı kilonuzun ne kadar üstündeyseniz, uygulamak için o kadar fazla zamana ihtiyacınız vardır. Örneğin yağ oranınız 30’un üzerindeyse 6 ayda, 20’nin üzerindeyse 3 ayda sağlıklı bir kiloya ulaşırsınız.
 • Diyet ve egzersiz programlarını tam olarak uyguladığınızda 1 haftada farkları görmeye başlayacaksınız. Örneğin günde 1800 kalori alırsanız ve 2000 kalori yakarsanız, haftada ortalama 2 kilo vermeniz beklenir. Bu farkı ne kadar artırırsanız, o kadar fazla kilo kaybedersiniz.

 

En çok yağın toplandığı bölgelerden yağ kaybetmenin yolu:

 • Protein açısından zengin, düşük karbonhidratlı ve az yağ içeren bir diyet yemek.
 • Hem kardiyo (yürüyüş, koşu) hem de bölgesel egzersizleri düzenli olarak yapmak.

 

Basen Eritme Diyeti Örnek Listesi

Basen Eritme Diyeti Örnek Listesi
Basen Eritme Diyeti Örnek Listesi

Sabah Kahvaltısı:

Sabahları aç karnına bal ve limonlu ılık süt ile güne başlayabilirsiniz. Kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce tüketilmesi tavsiye edilir.

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 su bardağı az yağlı keçi sütü kahvaltımıza dahil edilecek yiyeceklerden bazılarıdır.

Son olarak 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu ile kahvaltımızı tamamlıyoruz.

 

Ara Öğün:

Ara öğünü yeşil elma ve ceviz ile geçirmek mümkündür.

Her iki gıda da 1 adet olarak tüketilmelidir.

 

Öğle Yemeği:

 

200 gram ızgara tavuk.

Yeşil salata ile menümüzü biraz daha zenginleştirebiliriz.

 

Ara Öğün:

 

Az yağlı keçi sütü ve 4 adet kuru kayısı. 1 bardak keçi sütü yeterli olacak ve sizi bir süre tok tutacaktır.

 

Akşam Yemeği:

Akşam yemeğimizi semizotu ve yeşil salata ile tamamlıyoruz. Yatmadan önce 1 yeşil elma ile günü kapatıyoruz.

 

Kalça Zayıflama Diyeti 2. Gün Listesi

Kahvaltı: 1 dilim tam tahıllı ekmek ile kahvaltı adımlarımızı atabiliriz. 2 adet yeşil biber, maydanoz ve mevsim yeşillikleri ile kahvaltımızı tamamlıyoruz. Menümüzü az miktarda az yağlı peynirle zenginleştirebiliriz.

Ara öğün: 1 kivi

Öğle Yemeği: 200 gram ızgara balık ve bol limonlu semizotu salatası.

Ara öğün: 6 badem ve az yağlı keçi sütü

Akşam Yemeği: Sebze çorbası (1 kase)

Yatmadan önce: 6 çilek veya 8 erik

Kalça Zayıflama Diyeti 3. Gün Listesi

Kahvaltı: 2 adet yeşil biber, maydanoz, biraz lor peyniri ve 1 dilim tam tahıllı ekmek.

Ara öğün: 1 armut

Öğle Yemeği: 4 adet çok pişmiş köfte, 3 adet közlenmiş biber ve son olarak limonlu roka salatası.

Ara öğün: Bitki çayı

Akşam Yemeği: Yeşil mercimek yemeği ve mevsim salatası

Yatmadan önce: 3 ceviz içi

Uzun vadede 3 günlük diyet programına da başvurabilirsiniz, zayıflama etkisi 1 haftalık bir süre içerisinde net bir şekilde gözlemlenecektir. Diyet uygulamadan önce genel sağlık kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın, kronik bir hastalığınız varsa mutlaka uygulamadan önce doktor tavsiyesi alın.

 

Kaynak;

Basen Eriten Diyet ile Yaza Fit Girin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir