Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık yağının çok faydalı olmasının en büyük sebeplerinden biri içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitleri kalbi korur, kanın incelmesini sağlar, kandaki kolesterolü düşürür ve kalpteki ritm bozukluklarını da en aza indirger. Ayrıca ileride ki yaşlarda alzheimere (unutkanlık) hastalığının önüne geçmek için de balık yağını kullanabilirsiniz. Omega 3 aynı zamanda sinir hücrelerini yani nöronları da düzenlemede etkilidir. Yeterli miktarda alınan Omega 3 psikolojik sorunların, depresyonun, bipolar bozuklukların önüne geçer.

Balık yağı kullanımının kilo aldırıcı özelliği de bulunmaktadır. Fakat tek başına kullanıldığında etkili sonuçlar elde edilmez. Doğrudan kilo aldırmak yerine iştah açıcı etkileri bulunmaktadır. İştah açmak için yemeklerinizde baharatları da tercih edebilirsiniz. Özellikle kırmızı biber, kimyon ve nanenin iştah artırma yetenekleri oldukça yüksektir.

Balık yağının vücudun en az enerji harcadığı vakitlerde alınması en uygundur. Yatmadan önce alınan balık yağı, vücudu düzene sokar. Balık yağının iki çeşidi bulunmaktadır. Hap ve sıvı halinde satılan balık yağlarının etki değerleri arasında herhangi bir fark yoktur. Fakat bazı eczanelerde ekstra Omega 3 ilave edilmiş çeşitleri de bulunmaktadır. Eğer eczanenizde varsa bunu kullanmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca balık yağını direkt olarak içemeyenler için farklı alternatifler de vardır. Sıvı olarak satılan balık yağlarını yemeklerinizin içine veya içeceğinize katabilirsiniz. Günlük size önerilen dozu ise aşmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir